5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Дали забележавте дека нозете ви се отечени? Лекарите советуваат како да се спречи тоа

НАЈЧИТАНО

На високи температури, многу луѓе ги отекуваат нозете, најмногу стапалата и глуждовите. Тоа е безопасен симптом кој има тенденција да го лади телото и се манифестира како оток. Сепак, треба да се биде внимателен бидејќи оваа клиничка слика може да се поврзе со низа сериозни болести за кои предупредуваат професорката Слободанка Остојиќ Колониќ од Клиниката за интерна медицина КБ Меркур и доцент Делфа Радиќ Кришто, раководител на Клиниката за интерна медицина КБ Меркур.

Со доаѓањето на поубаво и потопло време, полека забораваме на здравствените проблеми карактеристични за зимскиот период, а до израз доаѓаат оние поврзани со повисоките температури. Една од најчестите заболувања е отекувањето на нозете.

„Луѓето кои имаат отечени нозе во лето обично имаат полоша венска циркулација. А најчесто е поврзано со луѓе кои или стојат на работа или седат на работа, значи таму каде што нема активност на големи мускули, така што венскиот систем се оптоварува со стоење, има протекување во периваскуларниот простор и островот е поради гравитацијата до стапалата, тоа е отечен горниот дел од стапалото и пределот на глуждот“, вели д-р Делфа Радиќ Кришто, раководител на Клиниката за интерна медицина КБ Меркур.

Во вакви случаи не треба да паничите бидејќи најчесто нема влошување на клиничката слика и на здравјето воопшто. Она на што треба да внимавате е отекување на нозете како последица на некоја болест.

„Ако едемот на нозете е постојано присутен, и наутро и во текот на денот и навечер, ако ни е отежнато дишење, ако се чини дека имаме помала количина на урина, тогаш дефинитивно треба да се јавите на лекар. Останува да се види дали ова може да биде знак за срцева слабост, бубрежно влошување и можно оштетување на црниот дроб, како што е цироза. Значи, треба да направиме обемна лабораториска обработка за да ја видиме причината и потоа да ја третираме основната болест“, вели д-р Слободанка Остојиќ Колониќ, Клиника за интерна медицина КБ Меркур.

Затоа, многу е важно да се препознае типот на едемот и да се обрне внимание на карактеристичните знаци. „Најважно е да се види како и кога се појавува отекување на нозете. Многу подобра е ситуацијата кога некој ќе се разбуди наутро и нема отекување на нозете затоа што тоа значи дека најверојатно е предизвикано од немедицински сериозни причини, а тоа се најчесто зголемена телесна тежина и недостаток на физичка активност. изјави Остојиќ Колониќ.

„Се разбира, тоа е сосема поинаков пристап ако зборуваме за оток на едната или на двете нозе. Отекувањето на едната нога е веќе апсолутна претпазливост за клиничарот за понатамошна дијагноза“, вели Радиќ Кришто.

Во пракса, едемот без позадина е многу почест. Овде, превенцијата е многу моќно оружје за значително намалување на инциденцата на едемот.

„Тогаш тоа значи дека можете да земате природни лекови кои го зголемуваат за да се ослободите од течноста. Ова е, на пример, зелен чај или чај од глуварче. Мојот следен совет би бил да внимавате на внесот на сушено месо и друга храна која содржи големи количини натриум бидејќи на тој начин ја задржуваме течноста. Јадете лубеници! Лубениците се многу добар диуретик, свеж зеленчук и пешачење и пливање. И уживајте во животот! Ова е секако важно како и другите наши совети“, вели Остојиќ Колониќ, пренесува ХРТ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО