16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Дали е добро да се спие со вклучен клима и вентилатор?

НАЈЧИТАНО

За време на високи температури, веројатно едвај чекате да влезете во разладена просторија, а сигурно користите клима и дома и на работа.

Експертот Марк Редик, кој е и еден од авторите на книгата „Советник за спиење“, вели дека користењето на клима уредот не е најдобрата можна опција додека спиеме. Според него, ова може да биде лошо за оние кои страдаат од астма. Истото важи и за користење на вентилатор додека спијат.

„За многумина вентилаторот, особено оној на таванот, им помага да заспијат, но тоа воопшто не е добро бидејќи може да предизвика алергиски напад и суви очи“, вели тој.

Ова, секако, важи и за користење на клима уредот во текот на ноќта, па советот на Редик е добро да ја изладите просторијата пред спиење, а потоа да ја исклучите климата или да ја оставите во друга просторија.

Редик потсетува дека, покрај алергиските напади и проблемите со сувите очи и слузницата на носот, може да се појават и други проблеми, како што се вкочанетост и болки во грбот.

Секако важно е и редовното чистење на клима уредите и вентилаторите, а една од работите на која предупредува овој експерт е сувата кожа како резултат на постојаното користење на клима уредите, пренесува Б92.

„Кога тој воздух дува долго и често, кожата се суши. Лосионите и кремите ќе помогнат, но не ако тоа стане навика цело лето“, објасни тој.

Наместо климатизери и вентилатори, експертите го советуваат следново: „Прилагодете ги ролетните, исцртајте завеси, но внимавајте да имате некои во светла боја, бидејќи темните бои ќе привлечат топлина. Туширајте се често и хидрирајте се со ладна вода. Избегнувајте алкохол, кофеин и пијалоци со висока концентрација на шеќер“, е советот на експертите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО