2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Дали ги знаете тие 5 навистина необични предмети во вселената?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дали ги знаете тие 5 навистина необични предмети во вселената?
Нашата планета претставува само мал дел од необичните феномени кои се кријат во универзумот, додека астрономите секојдневно откриваат нови изненадувања – од мистериозни радио сигнали до најбизарните ѕвезди.

1. Мистериозни радио сигнали
Од летото 2007 година, истражувачите добиваат ултра моќни, ултра светли радио сигнали кои траат само неколку милисекунди. Овие енигматични блиски се нарекуваат брзи радио рафали (FBR) и се чини дека се оддалечени милијарди светлосни години.

Неодамна, научниците успеаја да фатат сигнал кој трепкаше шест пати по ред. Ова е втор ваков повторлив сигнал и може да им помогне да ја решат мистеријата.

2. Нуклеарни макарони
Нуклеарните макарони се најмоќниот сон во универзумот и се создадени на крајот од животот на ѕвездите – тие се претпоставува дека постојат во кората на неутронските ѕвезди.

Со помош на компјутерски симулации, научниците пресметале дека за фрактура би им била потребна 10 милијарди пати поголема сила отколку да го скршат челикот.

3. Најбизарната ѕвезда

Кога астрономот Табета Бојаџијан и нејзиниот тим за прв пат ја видоа ѕвездата KIC 846285, тие беа целосно збунети. Ѕвездата има доста необични својства: таа е потопла и посветла од Сонцето и не се однесува како што се очекува. Осветленоста на ѕвездата нагло се намалува, во нерамни интервали, понекогаш дури и за 22 проценти.

Зошто ѕвездата толку многу потемнува не е јасно, но има неколку многу интересни теории. Една од најинтересните е секако дека се работи за вонземска цивилизација која гради гигантски структури.

4. Но, дали навистина постои галаксија без темни соништа?
Темната материја – непознат сон, во форма на кој веројатно се повеќето соништа во универзумот – е невообичаена. Но, научниците се убедени во едно: темниот сон е насекаде. Потоа, во летото 2018 година, тие открија галаксија која се чинеше дека речиси не содржи мрачни соништа.

Понатамошното набљудување покажа дека всушност содржел мрачен сон.

5. Haumea има прстени
Хаумеа е џуџеста планета која орбитира во Кајперовиот појас и веќе е прилично необична. Има издолжена форма, две месечини и еден ден, кој трае 4 часа, поради што се смета за најбрзо ротирачки голем објект во Сончевиот систем.

Но, во летото 2017 година, астрономите забележаа уште една необична карактеристика. Оние кои ја набљудувале планетата додека патувала пред ѕвездата забележале екстремно тенки прстени како кружат околу неа. Веројатно резултат на трки во далечното минато.

Извор: www.livescience.com

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img