14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Дали ги забележавте првите побелени влакна? Еве зошто никогаш не треба да ги кубете

НАЈЧИТАНО

Многу луѓе ги вадат сивите влакна што ги забележуваат, верувајќи дека нема да пораснат повторно во истата сенка. Но, тоа навистина не функционира на тој начин.

Косата има своја боја поради меланинот произведен од пигментните клетки во тој фоликул на влакното. Како што старееме, фоликулите на косата престануваат да произведуваат меланин, што предизвикува косата да станува сива.

Значи, дури и ако извадите едно или повеќе сиви влакна, кубењето не значи дека седата коса нема да ви порасне на истото место. Друг проблем што се јавува е губење на косата. Ако го оштетите фоликулот на косата, може да биде тешко да расте нова коса, што значи дека може да завршите со потенка коса.

„Ако вадењето седа коса ви стане навика, кога помалку од еден процент од вашата глава е сива, ќе имате помалку коса за неколку години. Косата што ја искубевте ќе започне нов циклус на раст по околу три месеци. Секој циклус по околу 20 години, косата повторно станува потенка и останува малку пократка“, изјави фризерот Мајкл Ван Кларк.

Затоа, не брзајте со пинцетите. Ако навистина не можете да ги погледнете вашите седи влакна, исечете ги со ножици бидејќи тоа е помалку штетно за фоликулот на косата отколку кубењето со пинцета, пишува Метро, ​​пренесува 24 часа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО