2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Дали вашето дете е „глуварче“ или „орхидеја“? Зошто е ова важно да се препознае?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дали вашето дете е „глуварче“ или „орхидеја“? Зошто е ова важно да се препознае?
Познат педијатар објаснува зошто е важно да се препознае оваа разлика.

Без разлика на околностите и начинот на живот во семејството, на успехот на вашето дете може да влијае дали е „глуварче“ кое може да успее секаде и во речиси сите услови или „орхидеја“ на која и треба поголема грижа и внимание. цветаат.

„Нема две деца израснати во исто, идентично семејство“, тврди Том Бојс, почесен професор по педијатрија и психијатрија на Универзитетот во Калифорнија.

„Дури и во големи семејства, каде што има четири или пет деца, нема да најдете две кои имаат исти искуства и исти чувства за растење во тоа семејство“, вели Ана Марија Тремонти за The Current.

Професорот Том Бојс објаснува дека искуствата на децата родени во исто семејство ќе варираат во зависност од редоследот на раѓање, полот на детето, како и генетските и еколошките фактори. Овие фактори можат да го сместат детето на спектарот помеѓу „глуварче“, кое има повеќе шанси да успее во различни ситуации, до „орхидеја“, која исто така има потенцијал за голем успех, но само ако е одгледана во вистинска средина. , пишува Зелена учиница.

Стрес тест
Професорот Бојс направи интересно откритие во лабораторија, тестирајќи го нивото на стрес кај децата во различни ситуации.

Тој открил дека децата „орхидеи“ реагираат бурно и претерано на стрес, како што се драматични реакции на гласни звуци. Тие се исто така многу често срамежливи и се повлекуваат од непознати ситуации.

„Тие ретко имаат средина, а кога е здравјето во прашање, или имаат најдобри или најлоши резултати“, вели професорот.

Од друга страна, кај децата кои се „глуварчиња“ имате повеќе простор за грешка.

Околу 80 отсто од децата што ги учел се „глуварчиња“. Тие се со просечно здравје, екстровертни и добро поднесуваат стресни ситуации.

Семејството на професорот Том Бојс беше поттик за спроведување на овие студии за да се открие што предизвикува децата кои растат во исти услови да имаат толку различни резултати во животот.

„Она што ми открија студиите е дека во услови кога имаат поддршка и некој искрено се грижи за нив, сите проблематични детства што оставаат траги на децата „орхидеи“ може да се трансформираат во животи на млади луѓе кои ќе постигнат големи работи. “ вели професорот.Бојс.

Совети за родителите
Како многу важна работа што родителите можат да ја направат за децата „орхидеи“, Бојс ја нагласува важноста нивната разлика од другите деца да се слави и никогаш да не се гледа како недостаток.

Сепак, најважната вештина што треба да ја развијат родителите на таквите деца е да можат правилно да проценат во кои ситуации на децата „орхидеи“ им треба некој да ги турка за да видат што можат да направат, и кога треба само да се остават да го сфатат тоа. сами по себе.

„Таа тенка граница помеѓу охрабрување и презаштита е всушност најголемиот предизвик со кој се борат родителите на таквите деца“, смета професорот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img