2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Дали вашата коса е сува и оштетена? Пробајте маска од ленено семе

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ленот е еден од најстарите житарки, кој првично се користел како природен лек, а подоцна бил воведен во исхраната. Покрај здравствените придобивки и придобивките за кожата, семките од лен се покажаа како исклучителен препарат кој може да реши голем број проблеми поврзани со косата. Го подобрува нејзиниот раст, добар е за оштетена и сува коса, па дури и за скалпот.

Придобивките од ленено семе:

Го подобрува здравјето на скалпот
Лененото семе е извор на хранливи материи, особено витамин Е. Витаминот Е го подобрува здравјето на скалпот со намалување на присуството на слободните радикали. Исто така, ја зголемува циркулацијата и на тој начин ја прави косата посилна и го забавува нејзиното губење поради стареењето. Ленените семиња се полни со омега-3 масни киселини кои ја прават оваа житарка исклучително хранлива за косата и скалпот.

Го хидрира скалпот
Омега-3 масните киселини помагаат да се задржи влагата во косата и скалпот. Тие се покажаа како одлично оружје во борбата против првутот, сува и ретка коса, а дополнително го забавуваат опаѓањето на косата.

Тоа помага да се ослободите од кршливите влакна
Овие семки ја зголемуваат еластичноста на влакното и на тој начин го спречуваат нејзиното кршење и кршење.

Го храни скалпот
Лененото семе е збогатено со различни хранливи материи како што се витамин Б, магнезиум, селен и бакар, а овие хранливи материи не само што имаат здравствени придобивки туку и го негуваат вашиот скалп и коса. Слабата и оштетена коса можете да ја оживеете со користење на маска од ленено семе.

Рецепт за маска
Еве како да направите маска за коса од ленено семе:

Измешајте 2 чаши вода и ¼ шолји ленено семе. Ако имате подолга коса, можете да ја зголемите количината на семки и вода.

Гответе ја оваа смеса додека не почне да се појавува бела пена и додека смесата не се згусне.

Процедете го и оставете го целосно да се излади.

Измешајте ¼ од добиената смеса со загреано кокосово масло или маслиново масло (15 до 30 капки), а потоа нанесете го на секое праменче. Остатокот од смесата чувајте го во фрижидер.

Чувајте ја оваа смеса на главата два до три часа, а потоа исплакнете со шампон и регенератор.

По првата употреба ќе забележите дека косата е помека на допир, помалку опаѓа и е поеластична, пишува Прва.рс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img