7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Дали би се венчале во луксузна капсула среде вселената?

НАЈЧИТАНО

Мистичниот универзум со милениуми привлекува поединци кои живеат на Земјата. Во минатиот век, вселенската индустрија направи големи чекори, со што патувањето во вселената е сè подостапно.

Неодамна американската компанија Space Prespective објави дека во вселената ќе испрати луксузни капсули во кои ќе може да се одржуваат дури и свадбени веселби.

Компанијата Space Perspective е основана пред три години од брачниот пар Џејн Појнтер и Табер МекКалум, кои претходно работеа на проект во кој сакаа да ги рекреираат условите на Земјата во вселената. Тие се толку возбудени за просторот што сега сакаат да го доближат до другите. За таа цел, тие сакаат да испратат луксузни вселенски капсули во вселената до 2024 година, кои се очекува да се издигнат во горната атмосфера на Земјата со помош на џиновски балон со големина на фудбалско игралиште. Поради природата на балоните, капсулата ќе може да достигне само одредена висина, па затоа компанијата се фокусираше главно на луксузот на патувањето.

Луксузно патување во вселената
Тие сакаат гостите да не се чувствуваат како да се во вселенска ракета за време на искуството, туку што е можно поудобно. За таа цел, гостите нема да доживеат бестежинска состојба, што одвраќа многумина од патувањето во вселената. Неодамна беа претставени слики од внатрешен дизајн, а секоја од кабините беше опремена со удобни столчиња. За најдобар поглед на просторот, ќе има панорамски прозорци изработени од специјални материјали кои ќе го спречат отсјајот и рефлексијата. Во кабините на патниците ќе им се обезбеди најдобро можно освежување, па дури и wi-fi конекција, со која патниците ќе можат да ги споделат своите искуства во живо. Кабината ќе прими до 8 гости, а погледот кон туристички цели може да се користи и за истражувачки проекти, па дури и за свадби.

Како што е објаснето во компанијата Space Prespective, интересот за свадби и социјални настани во капсули е, а за билетот мора да се одбијат сите 120 илјади американски долари. Вселенската авантура ќе трае 6 часа, а според американските медиуми се очекува компанијата досега да продаде неколку стотици билети.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО