2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Дали бананите го подобруваат варењето или доведуваат до запек?

НАЈЧИТАНО

Бананите содржат витамини А, Б6, Ц и Е. Покрај тоа, тие исто така содржат значајни минерали како што се калиум, калциум, магнезиум, фосфор и селен. Сепак, се поставува прашањето како точно тие можат да влијаат на варењето.

Дали бананите можат да помогнат во варењето?
Запекот е еден од најчестите гастроентеролошки проблеми, а може да биде предизвикан од исхрана со малку влакна и богата со масти и шеќер.Се разбира, стресот, намалената физичка активност и дехидрацијата исто така може да го попречат нормалното празнење на цревата.

„Важно е во исхраната да се додаде храна која содржи влакна бидејќи ја „туркаат“ храната низ дигестивниот тракт“, вели д-р Шерон Палмер за „Женско здравје“, пренесува Ordinacija.hr.

Влакната затоа ќе го забрзаат дигестивниот процес и ова е всушност првиот чекор во решавањето на проблемите со варењето.

Токму бананата го исполнува ова барање бидејќи содржи три грама влакна во една порција. Содржи и растворливи и нерастворливи влакна, растворливите ќе се апсорбираат и ќе се претворат во маса слична на гел која ќе помогне во формирањето на помека столица, вели гастроентерологот д-р Емили Холер. Нерастворливите влакна ќе помогнат во формирањето на столицата.

Со оглед на тоа што е полн со калиум, ќе им помогне на бубрезите да исфрлат премногу вода и сол од телото и на тој начин ќе помогне доколку некое лице страда од запек.

„Калиумот исто така помага во одржување на крвниот притисок во нормални граници“, додава таа.

Бананите содржат и сорбитол, алкохолен шеќер кој делува како лаксатив бидејќи ја „влече“ водата во цревата и го забрзува дигестивниот систем. Бананите содржат и отпорен скроб кој исто така ќе го забрза варењето.

Дали бананите можат да предизвикаат запек?
Иако нема многу докази, познато е дека луѓето велат дека бананата ги „запекува“, па во едно истражување меѓу 1.000 испитаници било потврдено дека бананите предизвикуваат запек кај нив, пренесува N1 Загреб.

Она што може да биде причина е внесувањето на премногу влакна, па затоа бананите треба да се консумираат умерено.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО