17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Далиќ кон крајот на март го објави списокот за два натпревари: Ќе игра во новиот систем

НАЈЧИТАНО

Хрватската фудбалска репрезентација овој месец им се враќа на натпреварите. Селекторот Златко Далиќ го објави списокот на играчи на кои смета за пријателските натпревари со Словенија и Бугарија на турнирот во Доха.

Хрватска најпрвин ќе игра со Словенија на 26 март од 15 часот, додека на 29 март од 16 часот ќе игра со Бугарите.

„Сакаме да одиграме добри игри, одиме на победа, но ќе биде малку порелаксирано. Сакаме максимално да ги искористиме тие осум дена“.

„Ќе се обидеме да играме во Доха со тројца играчи во задниот ред. Тоа не значи дека ќе го промениме системот воопшто. Ќе се обидеме да го промениме нашиот начин на игра бидејќи после долго време конечно имаме доволно тренинзи за да го пробаме. Некои наши играчи играат така во клубовите и ќе се обидеме да видиме како изгледа во репрезентацијата“, најави селекторот.

Беше добро и 4-2-3-1 и 4-3-3 во одреден момент, но сега ќе тренираме со тројца“.

Огнените не одат без проблеми во Катар.

„Имаме некои проблеми. Ловрен не е на тренинзи, не знам колку ќе биде подготвен, но оди во Доха. Мајер и Перишиќ прескокнаа оваа недела, Врсаљко доби удар во колкот. Доста болно, но нема да биде опасно, ќе биде добро за неколку дена. Тие останаа во ритам “.

Број 1 Ватрени повторно е Доминик Ливаковиќ, пренесува Gol.hr.

„Грбиќ не брани на последните натпревари. Доколку не се промени неговиот статус, нема да сметаме на него. Мора да се брани за да биде во репрезентацијата“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО