5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Дакман за убиство на мајка си на грозоморен начин и обид за убиство на татко му е осуден на 30 години затвор

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Окружниот суд Целје го осуди Грегор Дукман на 30 години затвор. Пресудата се уште не е правосилна, но тој е обвинет дека пред две години ја убил мајка си на подмолен начин и се обидел да го убие својот татко.

Судскиот совет на Окружниот суд Целје денеска го осуди Грегор Дукман, кој беше обвинет од обвинителството за убиство на мајка си на предавнички и ужасен начин и обид за убиство на својот татко во март 2021 година во Залог при Шемпетро, ​​на 30 години затвор со една реченица. Поради сомневање, на осудениот му е продолжен притворот, пресудата се уште не е правосилна.

Како што рече претседателката на Судскиот Сенат, Аленка Јазбиншек Жганк, Дукман ја избодел заспаната мајка 17 пати со нож во највиталните делови од телото, а таткото шест пати. Советот ја следеше оценката на обвинителот дека тој ја убил мајка си на предавнички и грозоморен начин и дека на ист начин се обидел да го убие својот татко. Според Сенатот, Дакман ја злоупотребил довербата на неговите родители, кои му дозволиле да спие со нив ноќта на убиството.

Судскиот совет го осуди Дукман, кој се изјасни за невин, на 26 години затвор за убиството на неговата мајка, 15 години за обид за убиство на неговиот татко и единствена казна од 30 години. Обвинителката Марија Сладиќ предложи 30 години затвор за убиството на мајката и 15 години затвор за обидот за убиство на таткото или единствена затворска казна од 30 години.

Обвинителот е задоволен од одлуката на сенатот. Значајно, се чини дека комисијата ја следеше својата проценка дека Дакман ги убил родителите на грозоморен и предавнички начин. Тие, исто така, претрпеа значителен страв, додаде таа. Адвокатката на Дукман, Росита Габрило најави дека по проучувањето на пресудата ќе одлучи за евентуалната жалба.

Обвинението го обвинува Дукман, кој инаку не живеел со своите родители, дека ноќта пред убиството спиел со нив и во раните утрински часови од непозната причина ја избодел до смрт својата мајка, а со нож го повредил својот татко. Од повредите мајката починала на местото на настанот, таткото со возило на Брза помош е пренесен во болница. По чинот побегнал од местото. Набргу потоа полицијата му влегла во трага во близина и го одвела. По распитот, истражниот судија му одредил на Дукман притвор поради ризик од повторување.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...
spot_img
spot_img
spot_img