Гутереш повика на огромна финансиска помош за Пакистан по поплавите

spot_img
spot_img
spot_img
 Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш во понеделникот повика на огромен пакет помош од 16 милијарди долари за Пакистан за обнова по разорните поплави, велејќи дека земјата е жртва на климатскиот хаос и глобалниот финансиски систем. Официјални лица од околу 40 земји, приватни донатори и меѓународни финансиски институции се собираат во Женева, а Исламабад бара поддршка во она што може да стане тест за тоа кој плаќа за климатските катастрофи. Во септемвриските поплави, кои сè уште се повлекуваат, загинаа најмалку 1.700 луѓе, а околу 8 милиони се раселени. „Мораме да го усогласиме херојскиот одговор на народот во Пакистан со нашите сопствени напори и огромни инвестиции за зајакнување на тамошните заедници во иднина“, рече Гутереш во својот воведен говор. „Пакистан е двојна жртва на климатскиот хаос и морално банкротиран глобален финансиски систем“, додаде тој, повикувајќи на креативни начини за земјите во развој да пристапат кон олеснување на долгот и финансирање. Пакистанскиот премиер Шехбаз Шариф повика на нова „коалиција на подготвените“ за спас на неговата земја, велејќи дека ѝ се потребни 8 милијарди долари во следните три години. Франција најави проекти во вредност од 360 милиони евра за помош во реконструкцијата, пренесува АФП. „Во Пакистан решивме да мобилизираме 360 милиони евра во проекти кои ќе бидат отворени како одговор на реконструкцијата и адаптацијата на климатските промени“; рече францускиот претседател Емануел Макрон во видео порака. Тој додаде дека Франција ќе придонесе и дополнителна итна помош во вредност од 10 милиони евра.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img