15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Гутереш во вторник ќе се сретне со Путин

НАЈЧИТАНО

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во вторник ќе ја посети Москва за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин.

Ова ќе биде првпат Гутереш да се сретне лице в лице со Путин од почетокот на инвазијата на Украина кон крајот на февруари, пренесува Скај Њуз.

Тој ќе има работна средба и со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Портпаролот рече дека Гутереш се надева дека ќе разговара за тоа што може итно да се направи за да се донесе мир во Украина, бидејќи војната со Русија продолжува веќе осма недела.

Исто така, постои можност Гутереш да се сретне со претседателот Володимир Зеленски во Украина во наредните денови, посочи портпаролот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО