8.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Гугл ќе му плати дебело на политичарот за клевета

НАЈЧИТАНО

Австралискиот суд му наложи на Google да му плати на поранешниот законодавен дом околу 715.000 американски долари (515.000 американски долари) како отштета за клевета поради две видеа објавени на YouTube.

Австралискиот федерален суд во понеделникот утврди дека две видеа на YouTube го принудиле Џон Барилар, заменик-премиер на најнаселената австралиска држава Нов Јужен Велс, предвреме да ја напушти политиката, пишува Aljazeera.

Судијата Стивен Рарес рече дека видео снимките, објавени од политичкиот коментатор Џордан Шанкс, се „немилосрдна, расистичка, клеветничка и навредлива кампања“ против Барилар.

Видеата го доведуваат во прашање интегритетот на поранешниот законодавен дом, вклучително и „етикетирање без докази“ и ги нарекоа расистички имиња што се „ништо помалку од говор на омраза“, рече судијата.

Судијата, исто така, рече дека Google Alphabet Inc., која е сопственик на веб-страницата за споделување содржини на YouTube, заработила илјадници долари со хостирање на две видеа, но не успеала да ги спроведе сопствените политики за спречување на говор на омраза, вознемирување на интернет и вознемирување.

Видеата се прегледани речиси 800.000 пати.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО