17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Гувернерот на Оклахома потпиша еден од најрестриктивните закони за абортус во САД

НАЈЧИТАНО

Републиканскиот гувернер на Оклахома, на југот на Соединетите држави, во вторникот објави дека потпишал закон за забрана на абортусот по шестата недела од бременоста, кој е еден од најрестриктивните во земјата, додека Врховниот суд се подготвува да го преиспита тоа токму на федерално ниво.

„Јас ги претставувам сите четири милиони жители на Оклахома кои, во најголем дел, сакаат да го заштитат нероденото дете“, напиша Кевин Стит на Твитер, потпишувајќи го текстот усвоен од федералниот парламент во четвртокот по гласањето.

„Сакам Оклахома да биде држава која, повеќе од другите во земјата, ќе го поддржува животот од зачнувањето“, рече тој. Текстот предвидува медицински исклучоци во пристапот кон абортусот, но не и во случај на силување и инцест.

Илјадници Тексашани пристигнаа во конзервативната држава во последните месеци за да абортираат, бидејќи сличен закон беше донесен и во соседната држава.

Тексас донесе закон во септември 2021 година со кој се забранува каков било абортус од моментот кога ќе се слушне чукањето на срцето на бебето на ултразвучно скенирање, што е околу четири недели по зачнувањето.

Врховниот суд во последните месеци испитуваше дали овие документи се легални.

Магазинот Politico објави нацрт-одлука на Врховниот суд за ова прашање во понеделникот вечерта, сугерирајќи дека федералната институција може да ги врати државите на правото да одлучуваат за абортусот, кој е легален на национално ниво речиси 50 години.

Објавувањето на документот, чиј кредибилитет беше потврден од Судот, кој забележува дека одлуката не е конечна, предизвика бура во Вашингтон и го поттикна демократскиот претседател Џо Бајден да ја повтори својата поддршка за поборниците за абортус.

Ако Врховниот суд ја поништи пресудата Роу против Вејд, земјата ќе се врати во ситуацијата во 1973 година, кога секоја држава можеше да го забрани или одобри абортусот.

Вкупно 26 конзервативни држави, претежно во централниот и јужниот дел на САД, како што се Вајоминг, Тенеси и Јужна Каролина, се подготвени на безусловна забрана на абортусот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО