5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Грeта Тунберг им се с’сна на моќниците во Давос

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Еколошката активистка Грета Тунберг ја обвини политичката и деловната елита на Светскиот економски форум во Давос дека ја става „корпоративната алчност” и „краткорочниот профит” над планетата.

Зборувајќи заедно со другите активисти во Давос во Швајцарија, Тунберг (20) рече дека елитата е „во сржта на климатската криза” и го поттикнува уништувањето на планетата.

Коментарите на Тунберг следат по нејзиното кратко притворање на еко протестот во Германија против уривањето во село со цел проширување на рудник за јаглен во вторникот.

Таа рече „во моментов сме во Давос каде во основа се луѓето кои најмногу го поттикнуваат уништувањето на планетата, луѓето кои се во суштината на климатската криза, луѓето кои инвестираат во фосилни горива. Сепак, некако овие се луѓето на кои се чини дека се потпираме во решавање на нашите проблеми. Тие постојано докажуваат дека не му даваат приоритет на тоа”.

Таа беше придружувана од други активисти кои донесоа заедничко писмо потпишано од речиси 900.000 луѓе во кое ги повикуваат шефовите на компаниите за фосилни горива да ги прекинат сите нови проекти за нафта и гас.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Имунолог: Зголемен бројот на заболени од грип, препорачувам вакцинација

Имунологот Милош Марковиќ од Институтот за микробиологија и имунологија на Медицинскиот факултет во Белград посочи дека бројот на заболени од грип во Србија е...

Со остра реакција го предупреди западот, нивниот потег нема да остане без одговор

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека обидот на Западот да го конфискува рускиот имот нема да остане без...

Косово постави шест услови за формирање на ЗСО

Премиерот на Приштина, Албин Курти, денеска на седницата на Собранието во Приштина презентираше шест услови за формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО), пренесува...
spot_img
spot_img
spot_img