27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Грчките власти: Расчистувањето на теренот на местото на авионската несреќа со оружје напредува

НАЈЧИТАНО

Операцијата за расчистување на теренот на местото на падот на украинскиот авион, кој превезуваше муниција од Србија, напредува забрзано и на неа работат осум тимови експерти, јавува во билтенот грчката агенција АНА – МПА, повикувајќи се на соопштението. на грчките власти.

Областите каде што е во тек расчистувањето се оградени со бодликава жица, а целата пронајдена муниција се собира и се испраќа на проверка, а потоа се уништува, се додава во билтенот испратен од Амбасадата на Грција во Белград.

Локалните власти изјавија дека нема траги од радиоактивност и дека мерењата не покажале ништо што предизвикува загриженост. Од местото на несреќата беа собрани примероци од почвата и водата, а резултатите се очекуваат наскоро, се додава.

Агенцијата АНА ја пренесе и изјавата на шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, кој повторил дека српската страна требало да ги информира грчките власти за содржината на товарот на авионот што се урна кај Кавала и додаде дека тоа е причината за Демаршот на Грција кон Србија.

Поради вмешаност на Украина, беше направен демарш и против таа земја, додаде тој.

„Побаравме објаснувања од двете земји. „Очигледно е дека, според постоечките правила и прописи, Србија требаше да ја извести Грција за тоа што превезува тој конкретен авион, за неговиот товар“, рече Дендијас.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО