5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Грчкиот остров кој забрани автомобили,Магаре единствено превозно средство

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Се поголем број градови низ светот се обидуваат да ја намалат зависноста од автомобилите. Кои лекции може да се извлечат од Хидра – островот кој целосно ги забрани?

Новинар на Би-Би-Си го посетил овој остров во Грција и ги запишал своите впечатоци:

На моето последно утро во Хидра, се разбудив рано и отидов до брегот за да го гледам неделниот брод за испорака како пристигнува. До камените пристанишни ѕидови беше закотвено шлеп, кој ги носеше наредбите на островјаните од копното. Неколку магариња трпеливо чекаа во ред за да се качат на бродот. Групи од тројца или четворица ќе се качат на чамецот и ќе се вратат неколку минути подоцна носејќи покуќнина, пакети, па дури и вреќи со цемент во плетени корпи врзани за грб. Мажите на магариња – сите островјани со мустаќи – брзо ги водеа своите возила по уличките што водеа од пристаништето до домот и исчезнаа од моите очи.
Архаичното потпирање на Хидра на магариња за транспорт произлегува од претседателскиот декрет од 1950-тите, наменет за зачувување на архитектурата и карактерот на грчкиот остров. Вклучува правило дека таму не може да се користат возила на тркала – автомобили, мотоцикли, па дури и велосипеди. Бидејќи градот е изграден на стрмни ридови кои личат на амфитеатар кои се издигнуваат од пристаништето во облик на потковица, магарињата се единствениот начин на транспорт што може да се искачи по стрмните скали и тесните улици до домовите на многу жители.

Општините ширум светот моментално бараат начини да ја намалат зависноста од приватни автомобили или дури и целосно да ги забранат во одредени делови од градот. Навистина, лондонскиот кварт каде што живеам неодамна воведе „област за лесен сообраќај“, шема која користи камери за препознавање на регистарски таблички за да го ограничи сообраќајот, така што само жителите можат да возат таму. Така, кон крајот на мојот одмор со скокање на грчки остров, бев заинтригиран од тоа како изгледа место кое никогаш не дозволуваше автомобили.

На прв впечаток, животот на островот без автомобил изгледаше идиличен. Во градовите на другите грчки острови, редовно се наоѓав притиснат на ѕидовите на неасфалтираните патишта за да ги пуштам мопедите да минуваат. Во Хидра, напротив, можев да талкам со свое темпо, гледајќи во розови бугенвили каскадни по варосани ѕидови, цитруси и калинки во градините и убави плоштади врамени со згради со црвен покрив.

Беше исто така неверојатно тивко; без шкрипечки сопирачки или рикачки мотори типични за градовите и градовите на други места. Повремено можев да слушнам магаре како треска или црковни ѕвона, но инаку владееше тишина.

Познати посетители: Пикасо и Леонард Коен
Градот им припаѓаше на луѓето, а не на машините. Шетајќи низ лавиринтот на тесни улички и улички за да добијам поглед на пристаништето, често гледав групи пријатели и соседи како се поздравуваат, разговараат и озборуваат на средината на патот. Една вечер група деца трчаа покрај мојата маса додека пиев пиво во пристаништето, удирајќи во балони, нивните родители не беа загрижени за сообраќајот. Дури и безбројните мачки скитници, добро позната карактеристика на грчките острови, изгледаа невообичаено опуштено – често мрзеливо распослани среде патиштата.

Не сум првиот новодојденец што ме шармира Хидра, која има долга туристичка историја и привлече и боемска група. Канадскиот текстописец Леонард Коен славно купи куќа овде во 1960-тите и го напиша Bird on a String за време на еден од неговите престои. Дина Адамопулу, која работи во историскиот архив на Хидра, ми кажа дека неколку сликари, меѓу кои и Пикасо, Шагал и безброј грчки уметници, исто така го посетиле овој прекрасен остров.

За туристите како мене, фактот што Хидра е без автомобили ја прави убаво место за посета. Но, што е со околу 3.000 луѓе кои всушност живеат овде? Како функционира место во современиот свет без превоз на тркала?

Проблемот со пожарите
„Имаме голем проблем со пожарите“, вели Келси Едвардс, Англичанка која живее на Хидра повеќе од 20 години и ја води HydraDirect, локална веб-страница за информации и недвижнини. „Секое лето, авионите за гаснење пожари мораат да влегуваат од копно и да истураат вода на шумските пожари.

Едвардс објасни дека бидејќи голем дел од островот е недостапен поради недостаток на патишта, локалните доброволни противпожарни групи не можат сами да ги гаснат пожарите. Дури и кога избувнуваат пожари во близина на самиот град Хидра, кој е единствениот значаен центар за население, „сите мора да трчаат и да носат вода со рака за да го изгаснат пожарот“.

И шумските пожари не се единствениот момент кога недостатокот на возила е пречка. „Не можеме само да се јавиме на 911“, продолжи Едвардс.

Таа рече дека кога луѓето имаат итни здравствени проблеми, доаѓањето до медицинскиот центар во мал град може да биде многу тешко, особено за оние кои живеат повисоко на стрмните ридови. Луѓето често мора да бидат спуштени на носилки или на грб на магаре за да бидат прегледани од медицинските лица, што Едвардс вели дека може да се чувствува прилично недостоинствено.

Зборував и со Ребека Ептакили, менаџерката на мојот хотел, која живее во Хидра во последните 38 години. „Мојот сопруг е столар“, ми рече таа. „Една вечер пред неколку години, тој случајно си ги пресече прстите на работа.

Локалниот медицински центар едноставно не бил опремен за толку сериозна повреда, а бидејќи било темно, болничкиот хеликоптер не можел да долета од Атина. Така, сопругот на Ептакили морал да чека морско такси за да го однесе 30 минути до најблиската точка на копното, а потоа да оди со уште 1,5 час до главниот град.

Pixabay
Покрај итни случаи, има многу секојдневни непријатности кои доаѓаат со живеењето во место каде што не се дозволени возила. Едвардс истакна дека носењето на отпадот од домаќинството до неколкуте собирни места до кои може да стигне камионот за ѓубре во градот е главоболка. Испораката на работите е исто така мака, а трошоците за транспорт на градежни материјали се преголеми. Во меѓувреме, Ептакили забележа дека послабите луѓе кои живеат повисоко во градот често завршуваат изолирани; не е лесно ниту за корисниците на инвалидска количка да го најдат патот околу себе.

Сè на сè, сепак, Едвардс верува дека повеќето Хидриоти би сакале да го задржат својот статус кво.

„Кога ќе му кажете на локалното население: ќе ве земеме и ќе ве ставиме на Спетсес (блискиот остров) каде што не можете да одите по улица, без некој да помине со здодевни скутери и без да дише во воздухот густ со мирисот на бензин“, веднаш одбиваат и велат: не, не, не го сакаме тоа!“

За време на мојата посета на Хидра, се упатив западно од градот по асфалтираниот „пат“ што го прегрнува брегот. На крајот се преселив на тивка патека, каде мирисот на бор остана во воздухот, а единствениот звук беше пријатното брмчење на штурците и звукот на морето. Без автомобили на повидок и малку знаци на развој, тоа беше како да се враќам назад во времето, без ништо друго освен моите нозе да ме носат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Газдата на Фејсбук е на 21 место со „само“ 55 милијарди долари

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска прв е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“,...

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...

Во Холандија е потврдено кравјото лудило

Холандските власти потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо луда, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да...
spot_img
spot_img
spot_img