9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Грција ќе и понуди помош на Бугарија по одлуката на Русија да ја прекине испораката на гас

НАЈЧИТАНО

Грција ќе и понуди помош на Бугарија откако Русија ја прекина испораката на гас за земјата, изјави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во разговорот со бугарскиот премиер Кирил Петков, кој одлуката на Русија ја нарече „тешко прекршување на постоечкиот договор“.

„Премиерот рече дека Грција ќе и помогне на Бугарија да се справи со новонастанатата ситуација предизвикана од енергетските одлуки на Русија“, се вели во соопштението на канцеларијата на Мицотакис.

Според Би-Би-Си, Петков рекол дека Бугарија и Грција ќе продолжат да работат заедно на енергетската безбедност и диверзификација и дека тоа ќе биде „од стратешко значење за двете земји и за регионот“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО