More

  Грците се бунеле и добиле на саем во Франција

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Производителите на вино од Грција се бунеле поради термините „македонско вино“ и „македонско лозје“ на саемот „Citadelles du Vin“ во Франција, по што организаторите ги смениле натписите, јавува дописникот на софиски Труд од Атина. Грчката амбасада во Париз се повикала на фактот дека терминот „Македонија“ е заштитен географски поим и дека тоа го нарушува Преспанскиот договор.

  А, во Договорот за вакви прашања стои:

  „Двете страни се согласуваат да им дадат поддршка и да ги охрабрат нивните деловни заедници да воспостават искрен, структуриран и во добра волја дијалог, во чии рамки ќе бараат и ќе постигнуваат заемно прифатливи решенија за прашањата кои произлегуваат од имињата за комерцијална намена, трговските марки и заштитни знаци и за сите релевантни прашања, на билатерално и на меѓународно ниво“.

  Факт е дека во Преспанскиот договор меѓу Македонија и Грција не беа договорени трговските маркички и како тие во иднина ќе се именуваат, прашањето за кое актуелната влада на Мицотакис предложи повеќе идеи. Од грчката амбасада појасниле и дека нивната реакција не е против Преспанскиот договор, а дека трајните законски решенија треба се дефинираат преку меѓународна експертиза.

  За потсетување, Мицотакис лани го промовираше проектот „Macedonia the GReat“ . Македонското МНР тогаш излезе со срамежлива реакција дека тоа ја поткопува меѓусебната доверба меѓу двете земји.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img