2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Гроси итно бара „безбедносен меур“ околу Запорожје

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во неговото прво телевизиско интервју откако ја водеше мисијата на експерти во нуклеарната централа Запорожје, која ја контролира Русија, генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси изјави за Си-ен-ен дека се соочуваме со „многу сериозна опасност“ бидејќи гранатирањето на централата продолжува.

– Ситуацијата е сè уште многу загрижувачка – рече Гроси.

– Гранатирањето продолжува, така што сè уште се соочуваме со многу голема опасност. Факт е дека има континуитет на напади и гранатирање, намерно или не, свесно или несвесно, луѓето ја удираат нуклеарната централа, најголемата во Европа. Затоа, морам да кажам дека опасноста сè уште постои – додава тој.

– Инсистирам дека нуклеарната безбедност е неопходна. Нуклеарната безбедност е неопходна. Ние си играме со оган – потцртува експертот.

Прашан за тоа дали МААЕ бара демилитаризирана зона околу нуклеарната централа, Гроси рече дека мора да има разлика помеѓу демилитаризирана зона и создавање „зона за нуклеарна безбедност и безбедност“.

– Тука зборуваме за итно воспоставување нуклеарна безбедносна заштитна зона, која е можеби поскромна од целосна демилитаризација на областа, но исклучително ефикасна во договорот на сите страни да се избегне какво било таргетирање на електраната, какво било гранатирање на објектот, секаква употреба на какви било средства и калибарска артилерија во правец на објектот“ – рече Гроси.

– Она што е итно потребно, веќе денес, е да се договориме за воспоставување заштита, штит, меур околу периметарот на објектот. Тоа не е нешто што е невозможно да се направи, никако. МААЕ има мандат да ја заштити безбедноста и безбедноста на централата и луѓето во неа. Се надевам дека наскоро ќе се консултирам и ќе го применам ова како привремена мерка со надеж дека ќе има повеќе работи – смета Гроси.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ковачевски: 100% ги покриваме потребите за електрична енергија за домаќинствата и за 20% се намалени сметките за малите потрошувачи

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на денешната...

„Филипс“ планира да подели 6.000 откази до 2025 година

Холандската компанија „Филипс“ планира да  укине неколку илјади работни места за да ја подобри профитабилноста на компанијата, откако  имаше проблеми со пласманот на респиратори...

Николенко: Со изјавата дека Крим никогаш повеќе нема да биде Украина хрватскиот претседател го доведе во прашање територијалниот интегритет на Украина

Со изјавата дека Крим никогаш повеќе нема да биде Украина хрватскиот претседател Зоран Милановиќ го доведе во прашање територијалниот интегритет на Украина и тоа...
spot_img
spot_img
spot_img