2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Грејс Кели го претвори Монако во место за средба на светските неволји

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кој е монашкиот принц Рение III. ја погледна убавата американска актерка Грејс Кели, не ни сонуваше дека таа ќе биде таа што ќе го претвори Монако во мала земја на светскиот џет-сет.

Имаше уште едно лето во 1955 година на филмскиот фестивал во Кан, кога актерката беше поканета да се фотографира со принцот Рение III. Тогаш таа се запознала за прв пат и тој засекогаш се заљубил. Почнавте да се допишувате додека таа снимаше нов филм во Америка, во кој имаше улога на принцеза. Се разбира, се допишувавте по писмо, бидејќи тогаш немаше електронски медиуми. Денес се би било поинаку и пред се побрзо.

Во декември истото лето, принцот отпатува за Америка, каде ги посети Грејс и нејзиното семејство. По третата посета таа веќе беше свршена. Актерката без двоумење се согласила, а и нејзиното друштво било задоволно од изборот на иден сопруг. Миразот што го добила од нејзиниот татко изнесувал два милиони американски долари, што за тие времиња била навистина голема сума. Нивниот порок беше порокот на векот, дури 30 милиони луѓе го гледаа на телевизија, а повеќе од 20 илјади обожаватели го чекаа парот на улиците. Таа никогаш не се вратила на филмот и не ѝ било дозволено да прифаќа нови проекти, иако сакала да работи со Хичкок.

Софија Лорен, Грејс Кели, Карло ПонтиПрофимедија – Актерката Софија Лорен со нејзиниот сопруг, режисерот Карло Понти и принцезата Грејс Кели, режисерот Карло Понти.
Својот живот го посвети на трите деца, принцезата Каролин, принцот Алберт и принцезата Стефани. А токму нејзиното доаѓање во малото кнежевство значеше нејзин голем просперитет, бидејќи таму почнаа да доаѓаат сите големи имиња на Холивуд, а денес Монако важи за една од најбогатите мали земји. За жал, Грејс Кели трагично загина во сообраќајна несреќа на само 53 години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img