5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Грешки кои го прават вашиот дом постуден: Со овие совети ќе се загреете поевтино

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Многу Хрвати се мачеа со високите сметки за енергија и трошоците за живот во последните месеци. Тоа значи дека некои дури решиле да го исклучат или намалат греењето и покрај ниските температури. За среќа, постојат неколку едноставни работи што можете да ги направите во вашиот дом за да помогнете во одржувањето на топлината поефикасно за време на студеното време.

Експертите за вграден мебел открија предмети кои го прават вашиот дом поладен, вклучувајќи кожни софи и ламинатни подови, пишува Net.hr.

7 работи кои би можеле да ја направат вашата куќа поладна:
1. Кожни софи
Експертите велат дека кожените софи се класично парче мебел, но не ја апсорбираат добро топлината, а се направени од ткаенина, што може да ги направи малку поладни. За да го решите ова, можете да се обидете да го покриете вашиот кожен тросед со ќебиња или прекривки во зима, на овој начин ќе се чувствувате поудобно и ќе може да апсорбира повеќе топлина.

2. Ламинат или под од плочки
Ламинат или подот од плочки исто така може да биде проблем бидејќи може да биде многу постуден во зимските месеци. Како привремена мерка, размислете да поставите тепих, вашите стапала ќе се чувствуваат помалку ладни и тоа ќе помогне да ја одржувате просторијата потопла воопшто.

3. Тенки завеси
Друг проблем се тенките завеси, кои не штитат од студ. Иако многу луѓе не можат да си дозволат нов пар завеси, можете да додадете малку облога на вашите постоечки за да ги направите похрабри. Само фатете ги баластите или ќебињата и шиете.

4. Простори помеѓу летви
Иако изгледаат мали, празнините помеѓу вашиот под и летвата обезбедуваат совршен начин за излегување на топлината. Обидете се да ги затворите сите празнини за да избегнете пенетрација на воздухот. Има многу евтини алатки за ова. Ако вашите первази се прилично стари, можеби е вредно повторно да ги инсталирате за да изгледаат убаво и безбедно, што веројатно ќе ви заштеди пари на долг рок.

5. Вашите прозорци не се отпорни на провев
Друга област каде што топлината може да избега може да биде од вашите прозорци. Ако забележите нацрти кои доаѓаат од вашите прозорци, можеби вреди да направите нешто околу тоа. Едноставно земете ги самолепливите ленти од пена и поставете ги околу рамката на прозорецот. Ова може да се купи во продавница за подобрување на домот. Ако живеете во постара куќа, најверојатно е повеќе склона да пушта ладен воздух.

6. Мебел пред радијатор
Експертите велат дека поставувањето на мебел како софи, масички за кафе и кревети пред радијатори значи дека тие ќе ја апсорбираат топлината наместо да дозволат да се дистрибуира низ просторијата. Ако софата ви е пред радијаторот, преместете ја на другата страна од собата, бидејќи на овој начин ви ја лишува топлината.

7. Оџакот ви е отворен
На пример, отворен оџак може да пушти повеќе студ отколку што мислите. Една опција е привремено да го блокирате оџакот, но ќе треба да повикате професионалец за да го направите тоа. Сепак, оџаците никогаш не треба да се затвораат на врвот бидејќи тоа може да ја зароби топлината внатре и да предизвика прегревање.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...

Во Холандија е потврдено кравјото лудило

Холандските власти потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо луда, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да...

Штрајк на половина милион вработени во Британија – училиштата затворени, возовите, авионите доцнат

Десетици илјади училишта во Велика Британија делумно или целосно ја прекинаа наставата, прекинат е и железничкиот сообраќај, а се очекуваат доцнење на авионите бидејќи...
spot_img
spot_img
spot_img