More

  Граѓаните што купиле од ова млеко итно да го вратат во „Стокомак“

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Агенцијата за храна и ветеринарство информира дека „се отповикува“ како небезбедно УХТ трајно млеко „Милкано“ со 3,2 отсто масленост поради присуство на афлатоксин М1. Агенцијата ги повика потрошувачите доколку купиле од тоа млеко со датум на трајност до 4 март 2023 година да не го пијат и да го вратат во продавницата каде го купиле.

  Во информацијата Aгенцијата дефинира за кое млеко „Милкано“ 3,2 проценти масленост станува збор:

  „Сериски број/лот- LOT FD04

  Датум на производство: 05.10.2022

  Рок на употреба: 04.03.2023

  Причина за отповикување: присуство на афлатоксин М1

  Производство: МЛЕЧНА ИНДУСТРИЈА МИ 99 – ГРАДАЧАЦ, БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, СО ОДОБРЕН БРОЈ ML 2-166

  Увозник: СТОКОМАК ДОО СКОПЈЕ, Дистрибутер: СТОКОМАК ДОО СКОПЈЕ

  Крајните потрошувачи кои гo имаат купено горенаведениoт производ со посочениот сериски број/лот, истиот да нe гo консумираат и да гo вратат на местото од каде гo купиле“.

  Од „Стокомак“ вчера информираа дека купувачите можат да го вратат млекото, а дека останатите пратки од тоа млеко, односно со друг датум на производство и трајност, како и другите производи од истиот производител, се безбедни за конзумирање. Воедно маркетите поради овој пропуст ја прекинуваат соработката со оваа млекарница.

  Што е афлатоксин M1?

  Афлатоксин М1 е хемиско соединение од класата афлатоксини, односно микотоксини, кои се производ на мувла, а произлегува како реаултат за конверзија во црниот дроб на животните од фарма од афлатоксините Б/Г (Б1, Б2, Г1 и Г2). Овие афлатоксини можат да се формираат во мувлосана храна од одредени видови габи од родот Aspergillus flavus. Трансферот на афлатоксини од добиточна храна на производи од животинско потекло познат како „преносен“ ефект на микотоксините.

  Внесувањето на афлатоксини од мувлосана храна во мускулното месо или јајцата се смета за занемарливо, но не и кај млекото. Меѓутоа, по ингестијата на афлатоксин преку контаминирана храна, може да се појават мерливи нивоа на афлатоксини кај остатоците (особено црниот дроб и бубрезите) или во крвта. Поголемиот дел од афлатоксинот М1 формиран од афлатоксини Б/Г се излачуваат во млекото и урината.

  Големи дози на афлатоксинот М може да доведат до акутно труење (алфатоксикоза) што може да биде животнозагрозувачко, особено затоа што го оштетува црниот дроб. За афлатоксините е утврдено дека се и имунотоксични (го напаѓа имуниот систетм), како и генотоксични, што значи дека ја оштетуваат ДНК во гените. Афлатоксините се главен предизвикувач на канцер на црниот дроб кај луѓето во земјите во развој. Први симтоми токсикација со афлатоксин М се лошење, повраќање, стомачни болки и грчеви.

  Поради опасните ефекти на афлатоксините утврдени се гранични вредности, односно максимално дозволени нивоа во храната, во Европската унија и во многу земји низ светот. Во последниве години во Европа имало неколку значајни случаи на надминување на максималното ниво на афлатоксин М1 во млачни производи, кои беа пријавени во Европскиот систем за брза тревога.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img