9.6 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Граѓаните на Љубиње не се сеќаваат на посилниот земјотрес, значително ја оштети зградата на Општината

НАЈЧИТАНО

Силниот земјотрес што синоќа околу 23 часот ја погоди Босна и Херцеговина остави последици и во Љубиње, кој освен во Столац, беше и еден од епицентрите. Екипата N1 утрово го посети ова место каде живеат околу 3.000 жители и ни објаснија каква е моменталната состојба на тој простор.

Според известувачот на Н1, меѓу оштетените објекти е и зградата на Општината од која се урнала фасадата, но штетата била предизвикана и во холот.

Шокирани беа и граѓаните со кои разговараа, а дел од нив им кажаа дека во 50-те години од животот овде никогаш не доживеале нешто слично на овој земјотрес.

Пушти видео
Дека навистина е така, потврдуваат и податоците на Федералниот хидрометеоролошки завод на БиХ (ФХМЗ БиХ), кој наведува дека ова е најсилниот земјотрес што ја погодил нашата земја од разорната Бања Лука во 1969 година.

Екипата N1 влегла и во зградата на општината, а покрај таа зграда, причинета е значителна материјална штета на неколку приватни објекти.

Според новинарот на Н1, на секој чекор нешто се уривало, а најголема материјална штета е причинета во една од канцелариите, со оглед на тоа што во неа се срушил поголем дел од таванот.

Исто така, надлежните од Општината не знаат каде ќе продолжат да си ја вршат работата бидејќи не знаат дали објектот во кој се наоѓаат сега е безбеден по силниот земјотрес.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО