12.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Граѓаните на Луганск повикани итно да се евакуираат, Зеленски се сретна со Пелоси

НАЈЧИТАНО

Веќе е 67-ми ден од руската инвазија на Украина. Украинците тврдат дека вратиле дел од Харков. Беше објавено и дека првата група цивили конечно излегла од речиси целосно уништената челичарница во Мариупол: дваесетина повредени, жени и деца. Украинскиот град Лавов го посети актерката Анџелина Џоли, која е специјален пратеник на УНХЦР за бегалци. Украинскиот претседател Володимир Зеленски испрати порака до руските војници: „Подобро е да живеете дома отколку да умрете во Украина“.

09:28
Итен повик за евакуација од Луганск
Шефот на регионалната воена управа во Луганск, Серхи Хајдаи, ги повика граѓаните на итна евакуација додека се уште е можно.

„Ве молиме евакуирајте се сега додека ситуацијата не е толку опасна како во Попасна. Не чекајте до последен момент. Бегајте од овој „руски мир“ додека се уште имате шанса. Спасете се“, рече тој во телеграмата.

09:25 часот
Руските трупи се обидуваат да создадат услови за офанзива врз Миколаев и Криви Рих
Руските трупи започнуваат напад за да стигнат до административните граници на регионот Керсон и да создадат поволни услови за офанзива врз градовите Миколаев и Криви Рих.

Генералштабот на вооружените сили на Украина нагласи дека руските сили се подготвуваат да го интензивираат темпото на офанзивната операција.

09:21
Одбиени се 9 напади во регионите Доњецк и Луганск
Генералштабот на вооружените сили на Украина објави нови оперативни информации за руската инвазија на Украина.

Според нив, во последните 24 часа одбиле 9 руски напади во регионите Доњецк и Луганск. Уништени се 9 тенкови, еден артилериски систем, 24 единици борбени оклопни возила.

 

09:18
Зеленски се сретна со Пелоси
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во саботата во Киев се сретна со Ненси Пелоси, претседателка на Претставничкиот дом на САД.

„Вашата борба е борба за сите. Наша обврска е да бидеме со вас додека борбата не заврши“, рече Пелоси.

09:11
Русија уби двојно повеќе луѓе во Мариупол од нацистичка Германија
Руската армија убила двојно повеќе луѓе во Мариупол за два месеци отколку германските нацисти за две години за време на Втората светска војна, тврди Градскиот совет на Мариупол.

08:31 часот
Кина објави интервју со украинскиот министер
Кинеската новинска агенција Ксинхуа објави интервју со украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеб во кое го коментира преговарачкиот процес со Русија.

„Руско-украинскиот преговарачки процес стана значително потежок по преговорите во Истанбул“, рече Кулеба, додавајќи дека преговорите сега се одвиваат со големи тешкотии, пренесува руски ТАСС.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО