2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Грашо ќе пее во Македонска Каменица, Лукас ќе ги забавува рударите во Крива Паланка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Хрватската музичка ѕвезда Петар Грашо ќе настапи на тридневниот музички настан во Македонска Камаеница кој ќе се одржи од 26 до 28 август.

„Еден од најпознатите хрватски изведувачи, текстописци, кантавтори и композитори, човек кој во богатата кариера соработува со сите популарни балкански музичари и е добитник на сите музички награди во регионот, доаѓа во Македонска Каменица“, најавија од Општината.
Покрај Грашо, најавено е учество и на повеќе македонски и регионални музички имиња. Настанот ќе го отвори Џамбо Агушев со неговиот оркестар, потоа ќе настапат Нокаут и Игор Џамбазов и Гуру Харе бенд како и Љубојна, Ареа, Ѓоко Јовиќ и Енерџи бенд, Brass Brothers и културно-уметнички друштва од Македонија, Бугарија и Србија.

По драмата која се случуваше со учеството на српскиот турбо-фолкер Аца Лукас, и преписките Министерство за култура – градоначалник на Крива Паланка Сашко Митовски, решена е дилемата. Лукас ќе настапи во Крива Паланка, на настанот кој се организира во чест на Денот на рударите, како и по повод 29 август, прославата на патрон-празникот на градот и чествувањето на светецот-закрилник на оваа општина, Јоаким Осоговски.

Медиумите објавика и дека причина за недоразбирањата е и наводната грешка на менаџерскиот тим на Аца Лукас, кој на ист датум му закажал настап на две локации, во Македонска Каменица и Крива Паланка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img