21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Градот во Чачак и Драгачев направи големи штети на земјоделските култури

НАЈЧИТАНО

Се уште се размислува за последиците од вчерашното невреме кое ги зафати Чачак и Драгачевско. Град со големина на лешник, понекогаш со големина на јајце, паѓал петнаесетина минути и нанел големи штети на земјоделските култури. Оштетувања има на пластеници и на некои покриви.

Првото летно освежување би било пријатно за вредните земјоделци од Драгачево кои се во сезонска работа, но обилните врнежи со град и обилните врнежи овојпат донесоа само неволји. Најголема штета претрпеа насадите со пченка, компири, малини и други плодови, пренесува РТС.

„Прво почна да паѓа суво, големо, вака, како богови, како јајце. Потоа почна да врне и почна да врне така, можеби петнаесет минути. И прво почнаа да паѓаат тие големи, прво суви, без дожд“, вели Лепа Караклајиќ од селото Горњи Дубац.

Само на подрачјето на Драгачево беа испукани 76 ракети, но невремето предизвика огромни штети на земјоделските култури и овошните насади.

„Паѓаше петнаесетина минути, па беше катастрофа за гледање. Можевме да го слушнеме како рика од правец на Гуча и од долно Драгачево кон нас. Мислевме дека нема да остане ништо“, рече Југослав Петровиќ, претседател на Месна заедница Горњи Дубац.

Жителите на бројни месни заедници во кои невремето предизвика штети се јавуваат во општинскиот штаб за вонредни ситуации во Лучани, а комисиите за проценка наскоро ќе бидат на терен.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО