9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Градоначалникот на Мариупол: Градот се уште се држи

НАЈЧИТАНО

Во четвртокот наутро, градоначалникот на опколениот Мариупол, Вадим Бојченко, изјави дека градот се уште се бори и дека ќе остане украински.

Бојченко ги нарече лажни вести руските извештаи за освојувањето на градското пристаниште и предавањето на повеќе од илјада украински борци, пренесува dpa.
Тој град на брегот на Азовското Море сè уште го бранат припадниците на Азовскиот баталјон и морнарицата, рече Бојченко, кој е надвор од градот.

Мариупол со недели е под опсада на руските сили. Поголемиот дел од градот е уништен, а условите за живот на преостанатите граѓани се катастрофални.

Русите продолжија да ги бомбардираат Харков, Доњецк и Запорожје во текот на ноќта, соопшти во четвртокот наутро украинската армија.

Украина очекува нова голема руска офанзива на истокот на земјата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО