16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Градоначалникот на Лондон издаде низа предупредувања поради екстремните горештини

НАЈЧИТАНО

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, упати неколку предупредувања до своите сограѓани поради големата топлина, јавува Би-Би-Си.

Тој ги повика граѓаните на Лондон да не остануваат на сонце од 11 до 15 часот, да „користат јавен превоз само доколку е апсолутно неопходно“ и да „работат таму каде што им е најудобно“, доколку не мора да бидат на работното место. во текот на работното време.

„За многумина, ова значи да останат дома, додека други треба да се преселат во поладен, климатизиран работен простор“, објави Кан на својот Твитер профил.

Тој додаде дека треба да се избегнуваат напорни физички активности без разлика на возраста и здравјето и дека велосипедите треба да се користат само за неопходните кратки патувања.

Според прогнозата на британската метеоролошка служба, во Лондон денеска се очекува највисока дневна температура од 36 степени, додека ноќната ќе биде 29 степени.

На крајот на минатата недела во Велика Британија за прв пат беше прогласен црвен метео тревог поради очекуваните екстремни горештини.

Предупредувањето важи за понеделник и вторник, а меѓу другите ги вклучува и градовите Лондон, Манчестер и Јорк.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО