9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Го креваат нивото на тревога поради мајмунски сипаници, препорачани маски на патувања

НАЈЧИТАНО

Американскиот центар за контрола и превенција на болести во понеделникот го подигна нивото на тревога од мајмунски сипаници и препорача носење маски додека патувате, но предупредува дека ова не е исто ниво на загриженост како во случајот со Ковид-19.

Симптомите на мајмунска сипаница најпрво се слични на грипот, а потоа пациентите развиваат болни осип и лезии и отечени лимфни јазли. Периодот на инкубација помеѓу изложувањето и појавата на првите симптоми може да трае од пет до 21 ден, според Светската здравствена организација.

Случаи на мајмунски сипаници се пријавени на сите континенти освен на Антарктикот.

„Потврдени се некои случаи кај мажи кои имаат секс со мажи. „Потврдени се некои случаи кај луѓе кои живеат во исто домаќинство со заразено лице“, соопшти ЦДЦ.

Експертите велат дека голем број сексуално преносливи инфекции имаат слични симптоми и дека реалниот број на заразени со мајмунска сипаница може да биде поголем.

Според ЦДЦ, 31 случај на мајмунска сипаница се пријавени во САД.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО