9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Горивото утре поевтинува, Европа ќе ги забави санкциите против Русите

НАЈЧИТАНО

Поради падот на суровата нафта, од утре поевтинуваат бензините и дизелот: литар бензин би требало да чини околу 1,55 евра, а дизелот околу 1,65, а полнењето резервоар од 50 литри ќе поевтини околу три евра, објави онлајн. Финансиски проценки. Во меѓувреме, денеска паѓа и берзанската цена на северноморската нафта од типот брент. „Фајненшл тајмс“ објави дека поради енергетската инфлација, ЕУ и Велика Британија ги ублажиле напорите за воведување санкции против Русија во областа на осигурувањето на бродовите, што би го отежнало транспортот на руската нафта во Европа.

Бензинот моментално чини 1,62 евра за литар на пумпите надвор од автопатиштата. Утре, според онлајн Finance, цената треба да падне на 1,55 евра, што значи заштеда од околу 3,5 евра при полнење на резервоар од 50 литри. Потсетуваме, Владата од средината на јуни ги регулира цените на моторните горива и ги менува секој втор вторник. Кои ќе бидат цените од утре ќе се знае официјално попладнево.

Според оценката на Финанси, треба да поевтини и дизел горивото надвор од автопатиштата, поточно од 1,7 на 1.655 евра. Во овој случај, заштедата за полнење на резервоар од 50 литри би изнесувала околу 2,2 евра.

Во страв од поскапување на нафтата, тие ги смируваат коњите
Во меѓувреме и денеска на берзите се цени северноморската нафта брент, за барел од 120 литри мора да се платат околу 98 евра. „Фајненшл тајмс“ (ФТ) објави дека европските влади ги намалиле напорите за отстранување на руската нафта од пазарот. Да потсетиме: набргу по почетокот на војната, ЕУ донесе забрана за пловење за руски бродови. Во јуни потоа се согласи да воведе ембарго на руската нафта што доаѓа овде со танкери од крајот на оваа година (нафтоводот ќе продолжи да работи). Помалку е познато дека на почетокот на јуни и ЕУ донесе забрана за осигурување на бродови што превезуваат руска нафта за сите земји-членки. Постојните договори трговците со нафта може да ги реализираат, но најдоцна до 5 декември, по што европските гаранции веќе не важат.

Како што објавивме, руската нафта допрва доаѓа и во Словенија. Во јуни, како што откривме на N1, руската нафта беше испорачана на Петрол со малтешки танкер. Но, европското исклучување од осигурителната шема е прилично неважно, бидејќи најголем дел од осигурувањето на товарниот транспорт е направен во Велика Британија (особено е важен британскиот Лојд), поради што ЕУ најави координирана акција со Британците во јуни. ФТ денеска објави дека ЕУ и Велика Британија се откажале од овој план. Досега Британците усвоија само забрана за осигурување на бродови со руска нафта наменети за Велика Британија (која стапува на сила следната година), но не и за други земји. Причината се наведува дека се стравувањата од поскапување на нафтата и намалување на залихите на нафта. САД предупредија дека глобалната забрана за продажба на руска нафта ќе ги зголеми цените, бидејќи понудата на нафта ќе биде значително намалена.

Дополнително, ФТ, исто така, денеска објави дека ЕУ усвоила амандман на регулативата за ембарго за нафта со која се дозволува плаќање на руските Роснефт и Гаспром – првиот продава нафта, вториот природен гас) доколку испораките се наменети за трети земји. Со ова тие сакаат да го спречат намалувањето на испораките на земјите кои не се членки на ЕУ кои ги снабдуваат големите европски трговци (на пример Трафигура, Шел, Тотал).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО