21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Голем пожар во Словенија, евакуирани села

НАЈЧИТАНО

Околу триста словенечки пожарникари се борат со новиот пожар кој во средата од Италија се прошири во областа Карст, а во тек е евакуација на населението од неколку села, а на местото на настанот излегоа и министерот за одбрана Маријан Шарец и командантот за цивилна заштита Сречко Шестан. според словенечките медиуми.

Пожарот се прошири од италијанска страна кон Словенија и покрај обидите за гаснење од воздух во кои беа вклучени три словенечки и два италијански хеликоптери. Загрозени се населбите Села на Красу, Худи Лог, Корита на Красу и Нова Вас, каде што се евакуира населението, соопшти попладнево регионалниот штаб за цивилна заштита на покраината Приморска.

Најтешка е состојбата во општина Добердоб, која се наоѓа веднаш до словенечко-италијанската граница.

„Сега е клучно да се спасат населените места. Една населба е веќе евакуирана. Силниот ветер се шири многу брзо. Армијата и полицијата гаснат од воздух, а гаснењето го отежнува чадот. Активирани се дополнителни противпожарни единици од цела Словенија“, е објавена изјавата на министерот за одбрана Маријан Шарец на Твитер на неговото министерство.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО