7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Голем пожар во Париз, гори најголемиот пазар во светот

НАЈЧИТАНО

Огромен пожар избувна на најголемиот пазар во светот лоциран во Париз.

Чадот се гледа од неколку километри, пренесува Le Figaro.

Пазарот Рунгис се наоѓа на работ на Париз и се протега на 234 километри, тој е едно од иконите места за гурманите. Толку е голем што ви треба автомобил за да стигнете од едниот до другиот крај. Париските готвачи таму купуваат состојки за јадењата што ги подготвуваат во рестораните.

Според првите информации, пожарот избувнал во просторот каде се продаваат свежи производи и кој се наоѓа во близина на аеродромот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО