5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Голем недостиг на работници во Германија во една гранка, над 50.000 се исчезнати

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германските здруженија на угостители во четврток повикаа на аларм поради големиот недостиг на работници во оваа индустрија.

„Во моментов ни недостигаат повеќе од 50.000 работници во рестораните, кафулињата и хотелите, а со доаѓањето на пролетта очекуваме дополнително зголемување на оваа бројка“, соопшти стручното здружение на угостители и хотелиери во Германија, Дехога.

Иако голем број работници кои бараа работа во друг сектор за време на пандемијата, како што се малопродажбата и логистиката, се вратија во угостителството, недостатокот на работници сè уште е голем проблем.

Дехога има големи надежи за имиграциската реформа објавена од федералната влада и справување со недостигот на работна сила преку насочена имиграција.

„Потребни ни се законски опции за насочен увоз на работна сила од земји надвор од Европската унија“, најави Дехога.

Претставниците на угостителскиот синдикат сметаат дека проблемот лежи во лошите услови за работниците во оваа гранка, пред се во ниските плати.

„Почетокот и крајот на дискусијата за доволно работници е прашање на платите на вработените во угостителството, кои често се на минимален час или само малку повеќе од тој износ“, рече претседателот на вработените во угостителството НГГ. Синдикатот Гвидо Цајтлер.

Една анкета на NGG меѓу нејзините членови покажа дека две третини од оние кои се вработени во угостителската индустрија не гледаат долгорочна перспектива за себе во таа гранка.

Цајтлер смета дека тоа долгорочно може да донесе дополнителни проблеми во угостителството и хотелиерството.

Според него, минималните месечни плати во угостителството првично треба да изнесуваат најмалку 3.000 евра бруто.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img