25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Голем крстосувач со повеќе од илјада патници вплови во Неум, протестираат локалните жители

НАЈЧИТАНО

Рано утрово, нешто пред 7 часот, во Неум вплови крстосувачот „Болет“, со повеќе од илјада патници. Со должина од 237 метри, тој е најголемиот брод што заплови во областа Неум.

Бродот е на крстарење од Бахамите, има 12 палуби и може да прими 1.380 патници. Тоа е и првиот брод што минува под мостот Пељешац.

Бродот во Неум ќе остане во наредните 14 часа, а според планот од овој град на БиХ на море ќе исплови во 21 часот.

Воздушниот провев или висината од водата до највисоката точка на бродот е 48,1 метри, додека максималната дозволена висина под мостот Пељешац е 55 метри. Бруто тонажата на бродот е над 62.000 БРТ, а нацртот е 8,1 метар.

Иако доаѓањето на крстосувачот е своевидна реклама за Неум и промоција на туризмот, властите во овој град се огорчени поради влегувањето на овој брод во морето на БиХ.

Имено, според новинарот на N1, градоначалникот на Неум, Драган Јурковиќ, тој рече дека ќе се испита кој дал дозвола за влез на крстосувачот во овој град на БиХ, со оглед на тоа што, според него, Претседателството на БиХ одлучило бродовите да не преминуваат во акваториумот Неум.

„За жал, последни дознавме за влезот на овој брод и ќе истражиме кој дал дозвола за тоа. Неум е туристичко место, живееме покрај туризмот и не сакаме вакви чамци во областа Неум. Мислам дека тоа не е во ничиј интерес и се надевам дека нема да се повтори и во блиска иднина се надевам ќе дознаеме кој дал согласност за влез на овој брод“, изјави началникот.

Мештаните се собраа на истото место, воопшто не среќни поради пристигнувањето на бродот за крстарење, а со мирен протестен собир порачаа дека со тоа ќе се загрози екосистемот и порачаа дека Неум е бисер и дека морето во БиХ треба да се заштити.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО