-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Голема размена на затвореници: вклучени се и бранителите на Мариупол

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Додека продолжуваат борбите во источна Украина за градот Лисичанск, последен во областа Луганск, кој се уште не е под руска контрола, американското разузнавање даде оценка за можноста за војна во Украина и за целите на рускиот претседател Владимир Путин. Путин сепак сака да го преземе поголемиот дел од Украина, рекоа меѓу другото. Русија и Украина ја одржаа најголемата размена на затвореници од почетокот на инвазијата во средата.

По самитот на Г7 и самитот на НАТО, кој завршува денеска во Мадрид, продолжува вооружениот конфликт во Украина. Настаните таму сè уште се фокусирани на Лисичанск во регионот на Луганск, кој веќе е речиси целосно под руска контрола. Според тамошниот гувернер, руските трупи напредуваат „од зграда до зграда“ во Лисичанск, исто како што беа порано во соседниот град Северодонецк. Тепачки има насекаде“, коментира Сергеј Гајдај. Лисичанск е последниот град во Луганск кој се уште не е под руска контрола.

Гајдај преку Телеграм објави и дека руската армија денеска ја нападнала рафинеријата за нафта во Вовчојаривка. Портпаролот на самопрогласената Луганска Народна Република, Родион Мирошник, пак, изјави дека нафтената рафинерија е целосно под контрола на руските и проруските сили. Тој додаде дека под нивна контрола се и сите патишта кои водат кон Лисичанск, а се очекува украинските сили да почнат да се повлекуваат од областа на северозапад.

Денешниот извештај за состојбата на украинскиот Генералштаб е во спротивност со тврдењата на Мирошник, во кој се наведува дека Русија продолжува со напорите за освојување и контрола на важен пат меѓу Лисичанск и блискиот град Бахмут. Се наведува дека нападите се случиле и североисточно од Бахмут, а јужно од градот, се вели дека украинските сили успеале да ја запрат руската офанзива.

Вчера се случи најголемата размена на затвореници меѓу Русија и Украина од почетокот на инвазијата на 24 февруари, што, според Ројтерс, во Киев го потврдија проруските сепаратисти. Страните размениле 144 борци, меѓу другите, (про) руските сили ослободиле 95 бранители на Мариупол. Меѓу нив има и членови на баталјонот Азов, некогаш екстремно десничарска формација.

Воени затвореници Фото: Украинска воена разузнавачка служба / REUTERS
Американското разузнавање за целите на Путин
Набргу откако лидерите на НАТО во Русија за прв пат ја опишаа Русија како најголема и најнепосредна закана за безбедноста на земјите-членки, нова проценка за наводните амбиции на американскиот претседател Владимир Путин дојде од американското разузнавање.

Путин сè уште сака да го преземе поголемиот дел од Украина, но во борбите неговите сили се ограничени до тој степен што тој може да жнее само постепени успеси во блиска иднина, рече Аврил Хејнс, висок американски функционер и директор на разузнавањето. Според неа, меѓу американските разузнавачи постои консензус дека војната во Украина ќе продолжи „долго време“. Се вели дека било потребно доста време за да се повратат загубите во руската армија.

„Накратко, сликата останува прилично страшна и ставот на Русија кон Западот се заострува“, рече Хејнс. Невозможно е да се предвиди дали целта на украинскиот претседател Володимир Зеленски за завршување на војната до крајот на годината е остварлива – и покрај оружјето и опремата што западните земји и ги снабдуваат на Украина, пишува Ројтерс. Според Хејнс, Путин во моментов е фокусиран на регионот Донбас.

По укинувањето на турската блокада за влез на Финска и Шведска во НАТО – како што веќе пишувавме, двете земји се согласија со барањата на Анкара во однос на Курдите кои се засолниле во овие две скандинавски земји – рускиот претседател го повтори својот став за нивната членство во НАТО. Тој рече дека со Шведска и Финска немаат такви проблеми како со Украина. „Ако сакаат да влезат во НАТО, нека им се“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина, со образложение...

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...

Левица бара да се испрати протестна нота за „Вапцаров“

Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва на насилство, каде беше искршен новотворениот клуб од Благоевград – „Никола Вапцаров”! Бараме веднаш претседателот Стево Пендаровски...
spot_img
spot_img
spot_img