1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Голема огнена топка прелеат над ведрото небо на Велика Британија, а на жителите им требаше време да сфата дека се работи за метеор

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Голема огнена топка прелеат над ведрото небо на Велика Британија, а на жителите им требаше време да сфата дека се работи за метеор. Луѓето низ целата змеја на големо почнале да споделуваат видеа, а најмногу имало од Лондон, Хартфордшир и во Вулверхемптон, пренесува Гардијан.

 

 

– Во тој момент го исклучив компјутерот и погледнав низ прозорецот. Беше совршен момент. Не личеше на ѕвездите кои паѓаат што сум ги видела претходно. Оваа ми се чинеше навистина блиску – вели жената која го снимила прелетот на топката.

– Изгледаше огромно. Портокалова боја, со пламен како опашка – додава таа.

Повеќето метеоир влегуват во атмосферата на нашата планета Земја со 70 километри во секунда и потоа согоруваат дур не исчезнат во прав. Лани во Велика Британија биле забележени над милиони и пол метеор, а дури 186 камери во земјата се распоредени за да ги детектираат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img