15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Голема грешка која многумина ја прават, а ја уништува батеријата на мобилниот телефон

НАЈЧИТАНО

Полнењето мобилни телефони стана наше секојдневие, но многу луѓе прават грешка додека го прават тоа, што дополнително ја уништува батеријата на телефонот. Во продолжение прочитајте што треба да избегнувате за да ја одржувате батеријата во добра состојба подолго време.

Андроидовите имаат литиум-јонска батерија која има голем број на предности, вклучувајќи издржливост и ниски трошоци за производство. Сепак, овие батерии имаат и некои недостатоци кои се особено забележливи како што минуваат годините и почнуваат да се распаѓаат.

Имајќи го тоа на ум, експертите за технологија и паметни телефони имаат совети за тоа што треба да избегнувате кога го полните вашиот Android за да не ги трошите батериите уште побрзо.

Слаба батерија
Не треба да го ставате мобилниот телефон на полнење додека батеријата речиси целосно не се испразни. Според експертите, падот на батеријата на нула проценти е една од најштетните работи што можете да ги направите на вашиот телефон поради типот на батерии што се наоѓаат во Android-и.

„Тоа не е идеално за долгорочното здравје на вашиот мобилен телефон. „Литиумските батерии имаат ограничен број циклуси, што значи дека ќелијата може да се испразни и полни само ограничен број пати“, вели Елоиз Тоблер, експерт за паметни телефони.

Не го оставајте уредот на полначот преку ноќ
Исто така, не сакате телефонот да се преполни бидејќи тоа може да предизвика и штета.

„Не го оставајте мобилниот телефон на полнач во текот на ноќта додека спиете. „Ако го оставате мобилниот постојано да се полни со часови додека батеријата е на 100 проценти, ја напрегате батеријата изложувајќи ја на поголем напон подолго време“, објаснува Тоблер.

Наместо да чекате до последната секунда за да го наполните вашиот Андроид, експертите препорачуваат секогаш да имате делумно полнење, што значи да бидете сигурни дека вашата батерија е секогаш помеѓу 20 и 80 проценти.

Освен тоа, за да ви трае подолго батеријата, избегнувајте некои други чести грешки, како изложување на уредот на екстремни температури, пишува Best life.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО