Големата потрага по момчето: На шеталиштето го покри огромен бран и го однесе во морето

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Тринаесетгодишно момче исчезнало на 17 јануари околу 22 часот од шеталиштето „Пет Даница“ во Херцег Нови кога бран го покрил и го однел во морето. Била контактирана и со хрватската полиција.

Потрагата изутринава продолжи по 13-годишното момче од Херцег Нови кое падна во морето на даска кога го удри бран. Според тамошните медиуми, детето го бараат не само во морето, туку и на копно, а шефот на Центарот за безбедност Херцег Нови Предраг Жижиќ вели дека контактирале и со Хрватска бидејќи телото може да се појави во водите на соседните земји, пишува Дневник.хр.

Тринаесетгодишно момче исчезнало на 17 јануари околу 22 часот од шеталиштето „Пет Даница“ во Херцег Нови, во близина на хотелот „Плаза“, кога бран го прекрил и го однел во морето. „Таму ветерот беше речиси 100 км/ч, бранот го повлече момчето од шеталиштето во морето“, изјави Жарко Лукшиќ, раководител на секторот за потрага и спасување на море во Дирекцијата за поморска безбедност и управување со пристаништа на Црна Гора.

Според неофицијални информации, момчето и неговиот пријател се симнале на шеталиштето да се фотографираат.

Црвен метео аларм е на сила и во Црна Гора поради опасните временски услови. Поради силниот ветер во средата, ниту хеликоптерот на Војската на Црна Гора не можеше да полета, а од истата причина беше невозможно да се пребарува со дронови.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img