Годишен раст од 4,9 отсто на вкупните депозити и од 9,4 отсто на вкупната кредитна поддршка во декември 2022 година

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Годишен раст од 4,9 отсто на вкупните депозити и од 9,4 отсто на вкупната кредитна поддршка во декември 2022 година, регистрира Народната банка.

На годишна основа, вкупните депозити бележат раст од 4,9 отсто, во услови на зголемување на депозитите кај двата сектора.

На годишна основа, вкупните кредити се зголемени за 9,4 отсто. Годишниот раст се должи на повисокото кредитирање на двата сектора, коешто е поизразено кај корпоративниот сектор.

Во декември, според намената на кредитите одобрени на физичките лица, најзастапени се  потрошувачките и станбените кредити. годишната стапка на раст кај потрошувачките кредити е 6,3 отсто, додека кај станбените 12,7 отсто. Автомобилските кредити на годишно ниво се зголемени за 9,1 отсто. Кредитите одобрени на кредитни картички се згоглеми за 0,7 отсто, додека  остварија годишен раст од  1 отсто.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img