26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Глигоријевиќ за судењето на Деп-Херд: Токсична врска, и насилна и жртва

НАЈЧИТАНО

Поротата во Вирџинија ги прогласи за одговорни за клевета Амбер Херд и Џони Деп во нивните тужби еден против друг, пишува Си-Ен-Ен. Поротата одлучи дека Херд мора да му плати на својот поранешен сопруг 10 милиони долари отштета. Новинарката на „Време“ Јована Глигоријевиќ вели дека судењето и оставило „горчлив вкус“ и дека имала впечаток дека поротата ќе одлучи дека се клеветеле меѓу себе или дека никој никого не наклеветил. „Мојот впечаток е дека тоа беше токсична врска каде што беа и насилниците и жртвите на насилството“, додаде таа.

Ја засновав на пресудата на британскиот суд, каде се водеше судењето на Џони Деп против таблоидите Сан Горко, а тоа е дека можевме да видиме бројни докази дека имало насилство од двете страни, а Деп излезе измиен „Нели кога се работи за противтужба за само еден бод“, изјави Глигоријевиќ.

На прашањето дали правдата „клекна“ пред големиот Џони Деп, Глигоријевиќ рече дека поротата, сведоците и експертите изјавиле дека не следат како реагирала јавноста и дека се надева дека тоа го почитувале.

„Еден сведок беше дисквалификуван затоа што призна дека го следела судењето. Иако седум поротници се осврнаа на она што се случи, иако поротата пресуди, не можеме да оставиме впечаток дека ова е судење на TikTok, дека разгневената толпа го доби она што го побара за.“ нивниот идол да биде исчистен и ослободен“, смета новинарот на „Време“.

На судењето сведочеше и поранешниот партнер Џони Деп, манекенката Кејт Мос.

„Со мене е во ред, бидејќи Херд рече дека слушнала озборувања дека Џони ја турнал Кејт по скалите. Мос сведочеше дека не го сторила тоа, таа рече дека се лизнала. Таа сведочеше три и пол минути, за самиот настан за помалку од една минута.Не беше важно да се остави впечаток на жирито, туку на јавноста и фан базата што ја има Деп“, изјави Глигоријевиќ.

„Адвокатскиот тим на Амбер Херд се согласи судењето да биде јавно, мојот впечаток е дека тоа беше токсична врска каде и насилниците и жртвите беа насилни. Нему не му беше грижа за пресудата, туку за перцепцијата на она што ќе се види во јавноста и успеал“, истакна таа.

Глигоријевиќ потсети на член на порталот кој ги следи темите за родова еднаквост, во кој авторот вели дека долги години откако се смирува бранот #Meetoo, сега мажите обвинети за насилство ги тужат жените за клевета.

„Ова е најпознатиот случај, другиот е Мерлин Менсон кој ја тужеше својата партнерка за клевета. признанија, рече Мирослав Алексиќ, ја тужеше Билјана Србљановиќ“, рече таа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО