28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Глен Мартенс ја дизајнираше колекцијата Couture за брендот Jean Paul Gaultier

НАЈЧИТАНО

Дизајнерот Глен Мартенс ја претстави својата колекција за мода на Jean Paul Gaultier пролет 2022 година на неодамнешните недели на висока мода во Париз. Мартенс е вториот гостин кутуриер кој го има ова почесно место во планираната сезонска серија за соработка на брендот, откако дизајнерот на брендот Sacai, Читозе Абе, премиерно ја претстави улогата минатата сезона.

Глен Мартенс штотуку и официјално стана најзафатениот моден дизајнер, што кажува многу овие денови. Мартенс, оригиналниот и инвентивен талент на брендот Y / Project, кој е и креативен директор на Diesel, сега додава трето име во неговиот напорен распоред: Jean Paul Gaultier Couture. Читосе Абе од Сакаја ја претстави првата резиденцијална колекција за Готје минатиот јули. За среќа за Мартенс, ова е еднократна соработка за да ја прикаже неговата визија за високата мода на Готје. Ова е секогаш неверојатен и енергичен спој на поп културата и ценетиот дизајнерски занает, а да не зборуваме за визионерската брилијантност на дизајнерот JPG.

Разбирливо, Мартенс бил импресиониран од оваа чест – со оглед на тоа колку го почитува основачот на куќата. „Жан Пол направи сè да изгледа возможно“, изјави Мартенс за Vogue. „Тој ја внесе слободата на говорот, слободата на сексот во мода. И тој работеше со вредности – вредности кои се релевантни денес. Чувствувам силна врска со Жан Пол “, продолжи тој. „Имаме сличен пристап кон модата; без да биде сериозен за сè, тој ги издигна работите на кои обично не се фокусирани во француските луксузни модни куќи“.

За Мартенс ова е моментот кога се е заокружено. По дипломирањето на Кралската академија во Антверпен, тој отиде директно во одделот за машка облека Готје, откако поротник на неговото дипломирање, добар пријател на Готје, му предложи да го вработи. Тој беше длабоко импресиониран од искуството. „Имав пријатели кои одеа да работат на друго место и беа под голем притисок“, рече тој, „но со Жан Пол се работеше за уживање во животот, забава. Y / Проект Се обидувам да го сторам истото: сфатете ја работата сериозно, но никогаш не ја трујте атмосферата.

Што се однесува до концептот што го воведе во колекцијата за висока мода за куќата, Мартенс вели дека поимот славење е во првите редови. Ако го прашате за неговите омилени JPG колекции, две ви паѓаат на ум – тетоважи и пирсови од пролетта 1994 година, почит на облеката на православните Евреи од есента 1993 година и фантазии со пердуви од ној, од кои дизајнерот бил апсолутно импресиониран.

„Дизајнирав вечерни фустани за Y / Project, но никогаш не продадовме ниту еден, тие беа ревијални парчиња“, рече Мартенс. „Но, работата со високата мода… е можност да се работи со „les petites mains“, да се троши време и навистина да се истражува во правењето облека. Кутурата е апсурдна бајка“, продолжи тој, но таа е како уметност: се држиме до неа и ни дозволува да сонуваме. И модата може да го стори истото “.

Резултатот од соработката на Глен Мартенс со Жан Пол Готје е освежувачка и елегантна интерпретација на модната куќа, која содржи карактеристични детали: корсет во форма на Y, кринолини, џемпери со пруги со рачно украсени корални врвови, графички ткаенини кои создаваат оптички илузии. , и шифон. „Навистина се чувствувате како да сте целосно запрепастени и немате поим што гледате“, ја опишал колекцијата Мартенс. Тој е дизајнер кој сакаше екстреми, луксузни барокни слики, оперски арии и крајности на спектарот на добар/лош вкус.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО