2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Главниот симптом на Ковид сега е поинаков: Еве на што треба да обрнете внимание

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

За жал, Ковид се уште не е заборавен. Има нови соеви, нови симптоми и затоа е добро да ги знаете за да можете да ги препознаете.

Иако денешната ситуација воопшто не е како онаа од пред две години, тоа не значи дека Ковид-19 исчезна. Се појавија многу верзии, па симптомите се исто така различни.

Можете ли да наведете барем неколку од нив? А што е со оној кој моментално е доминантен?

Ако разговарате со пријател кој како вас ја преболел короната, симптомите може да ви бидат сосема поинакви, пишува aktivni.si.

Меѓу најраните симптоми беа треска, кашлица, губење на мирис и вкус и болка во градите.

Потоа дојде понова верзија која донесе нови симптоми како што се болки во грлото, течење на носот, главоболка, замор.

Оваа верзија на Ковид се сметаше за поблага.

Сега, според истражувањата, главниот симптом што укажува дека можеби сте заразени со Ковид треба да биде болката во мускулите.

Мускулната болка е предизвикана од ефектите на воспалителните молекули ослободени од имуните клетки како одговор на вирусен напад.

Овој симптом последен пат беше клучен во дијагнозата на Ковид во 2021 година.

Болката потсетува на оние болки кои се јавуваат после напорен тренинг. Пациентите пријавуваат и краткотрајна и долготрајна болка која се јавува при мирување, но и при движење.

Болката најчесто се јавува во рамената и нозете и во просек трае два до три дена.
Покрај болката во мускулите, треба да обрнете внимание и на следниве симптоми:

болки во грлото, чувство на гребење
треска
затнат нос и течење на носот
главоболка
кашлица од која не можете да се ослободите
замор во текот на денот, иако сте спиеле доволно

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img