2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Германците ја притискаат Македонија да ги внесе Бугарите во Уставот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот на Германија ја повика РСМ да ја признае бугарската етничка заедница во Македонија, јави БГНЕС, анализирајќи ги пораките кои вчера ги упати германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер, за време на дводневната посета на Македонија.

„Кандидатурата на РСМ за членство е попречена од спорот со Бугарија, кој може да го блокира проширувањето на ЕУ – процес кој бара едногласна согласност од сите земји членки. Предмет на спорот се историјата и културното наследство. За да се реши тоа, Македонија се обврза да го промени својот Устав, признавајќи го постоењето на етнички Бугари во земјата“, потсетува бугарската агенција.

Според БГНЕС, Штајнмаер рекол дека уставниот амандман е „важна одлука“, бидејќи ќе обезбеди напредок во преговорите со ЕУ.

„Со години, Германија е најголемиот трговски партнер на Северна Македонија, со речиси половина од извозот на земјата. Околу 200 компании под германска контрола вработуваат околу 15.000 луѓе во Северна Македонија“, потсетува агенцијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img