25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Германците советуваат каде да го поминете одморот: Грција најскапа, Турција најевтина

НАЈЧИТАНО

Германскиот весник Handelsblatt пишуваше за летната сезона во туристичките дестинации во Европа, па ја рангираше Турција како најевтина, а Грција како најскапа.

„Ова лето е големо враќање за европската туристичка индустрија. „После 2,5 години пандемија, желбата за сонце и плажа е толку голема што резервациите ги надминуваат очекувањата на индустријата“, напиша Handelsblatt, како што објави Greekcitytimes.

„Во некои дестинации се очекува дури и да ги надмине нивоата на предпандемијата од 2019 година, година што беше рекорд за многумина.

Сепак, авторот на написот забележува дека одморите се поскапи поради високата инфлација, која достигна 8,1 во еврозоната.

„Грција е нова ѕвезда во подем меѓу дестинациите за одмор по пандемијата“, пишува Handelsblatt, осврнувајќи се на цените:

„Цените на хотелите со четири ѕвезди растат. Ако некој не внимава на Миконос, безмилосно ќе биде растргнат: 79 евра за порција лигњи на скара, 15 евра за еспресо“, пишува авторот на написот, кој тврди дека и покрај гневот на многу патници по неверојатни цени на на овој остров не стивнува желбата за патување во Грција.

„Грчкиот бренд привлекува. За најголемата европска туристичка агенција, Туи, Грција е една од најпопуларните дестинации за 2022 година. Компанијата сака да донесе три милиони посетители во Грција оваа година, а голем дел доаѓа од Германија“.

Според Здружението на грчките туристички компании СЕТЕ, Грција има корист од добрите одлуки што ги донесе во врска со мерките за време на пандемијата на коронавирус, но и од различноста што им ја дава на своите посетители.

Сепак, целта од 31,3 милиони посетители во 2019 година веројатно нема повторно да се исполни. Една од причините е отсуството на руски и украински туристи, од кои во 2019 година имало 800.000.

Годинава се очекува да биде поставен нов рекорд по бројот на посетители од САД. Големите авиокомпании, Delta, American и United, нудат повеќе директни летови од кога било досега.

Според написот, Американците се многу добредојдени посетители, бидејќи трошат значително повеќе пари од другите странци.

Одмор во Турција
Што се однесува до Турција, сите артикли поскапуваат поради рекордната инфлација, вели германскиот новинар, објаснувајќи дека овој „настан“ делумно е компензиран со падот на турската лира за странските туристи.

„Одморот во Турција е релативно евтин, бидејќи дополнителните трошоци во хотелиерството се уште се ниски“, пишува весникот.

Дополнително, војната во Украина секако ќе влијае на тоа што во земјата ќе дојдат значително помалку туристи и од Украина и од Русија.

Тоа е причината зошто хотелите со ол инклузив, особено во регионот на Анталија, се соочуваат со предизвикот да ги дадат своите соби на патници од други земји по пониски цени.

Сепак, туристите треба да бидат свесни дека другите услуги стануваат поскапи.

Ако се возите со такси од аеродромот до хотелот, плаќате значително повеќе во евра отколку порано. Истото важи и за цените на рент-а-кар и гориво, како и за тури со автобус и брод, пишува Б92.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО