13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Германците се прашуваат: дали Констракта иритира или фасцинира?

НАЈЧИТАНО

Делумно воодушевена од изгледот на Констракта, кореографијата, делумно фасцинирана, но и иритирачка – вака избраната германска публика реагира на српскиот кандидат за овогодинешниот Евросонг, пишува Дојче веле.

Германскиот јавен сервис, еден од главните организатори и финансиери на Евровизија (ESC), прави видеа во кои личности од светот на ESC, новинари, актери, забавувачи се релативно непознати за пошироката јавност, но големите фанови на ова спектакл – коментирајте ги овогодинешните кандидати Одлична награда. Зборуваат на сленг, и тоа многу брзо – шема на YouTube за многу, многу млада публика, пишува Дојче веле.

Но, сè на сè, овие таканаречени „чекери“, како што наведува АРД, доста добро го прифатиле Констракт и нејзината песна „In corpore sano“. Интересно е што никој досега не се обидел да каже Konstrakt или „In corpore sano“. Еве што кажаа, а нивните имиња не се наведени, бидејќи најчесто се потпишуваат со псевдоними.

Чудно – игра
„Имам многу прашања“, вели на почетокот кандидатот за ESC 2006. „Ова е една од најчудните песни што сум ги слушнал на ESC“.

„Седите таму и гледате и се прашувате – што е ова?“, вели една млада актерка.

„Изгледа како претстава!“, се согласуваат двајца средовечни подкастери.

„Прашањето е дали ова е фашист или надразнувач?“, забележува радио водител.

„Оваа песна предизвикува нешто кај луѓето, не можам да кажам што е тоа, но многу е добро кога песната може да го направи тоа.

„Оваа песна помина одлично во толку многу земји, на прво место е на Јутјуб, во Австрија во Швајцарија, во Србија, се разбира, и во соседните земји“, информира еден од учесниците во видеото.

Миење раце
„Првиот пат кога го гледав беше неподготвен, а постојано се прашував зошто ги мие рацете, воопшто не ми беше јасно за што се работи“, вели една водителка.

„Ја барам политичката порака на песната. Дали симболично ги мие рацете? „Еден ARD ESC“ се прашува.

„Дезинфекцијата на рацете е сè уште многу важна, а луѓето често ја прават погрешно“, се обидуваат да објаснат двајцата подкастери.

„По три минути миење раце, таа дефинитивно нема повеќе бактерии на рацете“, убедена е младата забавувачка.

Кореографија
„Па, тоа е генијална кореографија!“, вели ентузијастичкиот подкастер на ESC.

„Тоа е толку генијално! Толку погенијално од кој било – десет илјади евра фустани ESC. Таа едноставно седи, ги мие рацете, со четворица убавици монаси околу неа и користи само обичен сапун и гледа во камерата. Тоа е тоа – сè, тоа е целото шоу !!! И се прашувам дали на ова му се придава повеќе уметничко значење отколку што има“, вели младиот радио новинар.

„Навистина ми се допаѓа што не прави многу, малку со рацете“, вели младата актерка. „А инаку – погледнете !!“

Погледот
„Тој нејзиниот изглед! Тоа е толку интензивно! Тој е толку силен“, продолжува младата актерка, а младиот забавувач до неа потврдува:

“Да во право си! Во право си!”

„Тоа ми се случи. Како да ја разочарувам со самиот факт дека постојам. Феноменално!“, вели Конси, млад радио новинар.

Што значи тоа со Меган Меркел и воопшто?

„Никој не разбира за што е оваа песна. Да, таа се обидува да ни каже нешто“.

“Има толку многу!”

„Човек навистина мора да се забавува со ова, да се обиде да разбере“.

„Оваа песна има многу нивоа на значење и не сум сигурен дека ги забележав и разбрав сите. Едно ниво е Меган Маркел?

„Зошто Меган Маркл вели? Тој навистина ја споменува „Меган Маркл“.

„Дали ја знаете тајната на убавината на косата на Меган Маркл?“ ја прашува еден од учесниците во видеото до него.

„Тоа значи дека не треба да им верувате на сите оние козметички производи кои ветуваат се што е можно. Тоа само го прави човекот несреќен“, се вели во една анализа.

„Тоа ни го покажува култот на телото, во смисла дека сме најдобри само по телото и по телото“, убеден е Драг Квин.

Критика на општеството
„И друго ниво на значење е она за осигурувањето на уметниците во Србија, за здравственото осигурување.

„Да се ​​презентираат ваквите социјални проблеми на овој начин, мислам дека е величествено.

„Очекувам вакво нешто да ве удри одзади со мала политичка порака.

Конечна проценка
„Дами и господа, ова е мојот личен победник. Ја гледам оваа песна на позиција број 1“, вели Драг Квин.

„Навистина ми се допаѓа песната…“

„Се плашам дека и покрај критичката брилијантност на општеството за оваа песна, нема да има ништо од тоа на Евровизија. Во ред е, но не повеќе од тоа“.

„Не го прифатив овој уметнички концепт.

„Секако дека не ми е омилен.

„Ова не е за мене.

Мислам дека е одлично како музика за спорт, за аеробик“.

„Никогаш не би ми паднало на памет да го слушам ова приватно.

„Ова злато вреди кога имате забава на ESC со луѓе.

„Можеби не сум во право, но мислам дека ова нема да помине на сцената на ЕСС. Ако грешам, ќе ми биде драго за уметноста“.

„Тоа е проблемот со песните кои критикуваат нешто. Само направете добро писмо, и кога нешто е скриено потоа штиклирајте – напред“.

„ЕСЦ не би бил тоа што е ако нема ништо толку чудно како ова. Значи, тоа е дел од сето ова. Али… хм. Се сомневам дека има шанса“.

„Тој мора да биде во финалето, едноставно затоа што она што го гледам е толку апсурдно, а тој го задржува моето внимание и успева да постигне толку многу со толку едноставни средства. Песната е всушност просечна и не е важно – но ова е комплетно уметничко дело“.

„Ќе оди далеку!

Констракта е во Торино каде се одржуваат пробите, а ќе се одржи втората полуфинална вечер на 12 мај. Песната „In corpore sano“ ќе биде трета по ред.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО