Германците поставиле услов за нивната тенковска помош за Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германија ќе испрати тенкови од германско производство во Украина ако и само ако САД се согласат да го сторат истото, изјави владин извор во Берлин за Ројтерс. Овој услов на Германија, бил истакнат неколку пати во последните денови, зад затворени врати, од страна на германскиот канцелар Олаф Шолц, октрил изворот од германската влада кој сакаше да остане анонимен.

Сојузниците во НАТО уште немаат заеднички план како да ја вооружат Украина со тенкови, а молкот на Германија ги искомплицира нештата и покрај тоа што Франција, Полска и Велика Британија ги потврдија своите пратки, зголемувајќи го притисокот врз Берлин.

Берлин има право на вето врз секоја одлука за извоз на своите тенкови „Леопард“, поставени од армиите сојузници на НАТО ширум Европа и кои експертите за одбрана ги сметаат за најпогодни за Украина.

На прашањето за ставот на Германија, портпаролката на американскиот претседател Џо Бајден, Карин Жан-Пјер, рече:

– Претседателот верува дека секоја земја треба да донесе свои суверени одлуки за тоа кои чекори за безбедносна помош и каква опрема може да и обезбеди на Украина.

Според американски функционер, администрацијата на Бајден треба да одобри нов пакет помош за Украина, вреден повеќе од 2 милијарди долари, кој најверојатно ќе вклучува оклопни возила „Страјкер“ за Киев, но не и тенкови „М1 Абрам“.

Пакетот би можел да биде објавен уште во петок за време на состанокот на највисоките претставници на одбраната од десетици земји во американската воздухопловна база „Рамштајн“ во Германија.

Пентагон сè уште не е подготвен да го исполни барањето на Киев за тенкови, изјави Колин Кал, главен советник за политика на Пентагон, кој штотуку се врати од патување во Украина.

– Едноставно мислам дека сè уште не сме таму – рече Кал.

– Тенковот Абрамс е многу комплицирана опрема. Скапо е. Тешко е да се тренира. Има млазен мотор.

Новиот германски министер за одбрана Борис Писториус во четврток ќе биде домаќин на американскиот секретар за одбрана Лојд Остин. Остин би требало да изврши притисок врз Писториус на состанокот да дозволи трансфер на тенкови „Леопард“.

Германскиот Леопард 2 се смета за еден од најдобрите тенкови на Западот. Тежи повеќе од 60 тони (60.000 килограми), има пиштол со мазна дупка од 120 мм и може да погоди цели на растојание до пет километри.

Украина, која се потпира првенствено на варијантите на тенкови Т-72 од советската ера, вели дека новите тенкови ќе им дадат на нејзините војници мобилна огнена моќ да ги истераат руските војници во одлучувачките битки.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img