26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Германците не треба да очекуваат помош пред есен

НАЈЧИТАНО

Германската сојузна влада ја достигна границата на својот фискален капацитет, соопшти денеска министерот за финансии Кристијан Линднер.

Касата на владата ја исцрпеа дополнителните средства за справување со пандемијата на коронавирусот, последиците од војната во Украина и фондот за климатски промени.

– Нема резерви во федералниот буџет за 2022 година – рече Линднер, пренесува германскиот портал t-online.

Тој изјави дека на граѓаните пред есен не треба да им се дава дополнителна финансиска помош за да се ублажат последиците од зголемената инфлација.

– Советувам да се ослободат мерките што се преземени за да можат да функционираат – рече тој.

Германската Влада во март најави пакет помош од 16 милијарди евра за да им помогне на потрошувачите да се справат со зголемените цени на енергијата и да ја намалат зависноста од рускиот гас.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО