7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Германците во страв од зимата крадат дрва

НАЈЧИТАНО

Кога нешто ќе поскапи и не е заклучено, постои шанса да биде мета на крадци. Дрвото не е исклучок. „Колку е поскапо дрвото, толку повеќе се краде“, велат од Здружението на сопственици на шуми (AGDW) од Берлин, пишува dpa.

Големите компании очекуваат крадците да земат од 0,5 до 2 отсто од нивниот промет. Тоа значи неколку милиони евра годишно низ цела Германија, изјави портпаролот на AGDW, Јирген Гаулке за ДПА. Тој додаде дека некои не можат ни да ги купат бидејќи многу трговци ги снабдуваат само редовните клиенти, пренесува списанието Феникс.

Во последните четири години, многу сопственици претежно ги чистеа смреките заразени со кора бубачки и снабдувањето со огревно дрво генерално се намали.

Меѓутоа, војната во Украина се заканува со сериозна енергетска криза и „луѓето се плашат дека ќе седат во студени станови во текот на зимата“, па некои трупаат залихи.

„Некои меѓу нив, од друга страна, сакаат да ги направат овие залихи бесплатно“, рече Голке.

Засега кражбата не е масовна појава, бидејќи по правило луѓето крадат помала количина на дрва, но и тоа се менува.

Во неколку случаи, јасно организирани групи украле по 15 кубни метри дрва, а за тоа е потребно соодветно возило, вклучително и кран, истакна Голке.

Ваквите кражби прават штета од илјадници евра, а сопствениците не можат да ги игнорираат. Сè повеќе го штитат својот имот со електронски уреди за надзор, како што се GPS предаватели скриени во дрвјата.

„Ако можете да лоцирате телефон, сигурно можете да следите каде оди стеблото на дрвото“, рече Голке.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО