Германски лекари планираат да пресадат срце на свинско на човек

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Германските кардиохирурзи веруваат дека ќе можат да пресадат модифицирано свинско срце на човек за најмногу две години.

Очекуваат дека исходот ќе биде подобар од оној постигнат по првата ваква трансплантација во светот, која ја извршија американски лекари.

„Ние сме во завршна фаза“, рече кардиохирургот Бруно Рајкарт, член на истражувачката група во Универзитетската болница Грошадерн во Минхен, додавајќи дека им недостига уште една компонента и дека работат на тоа.

Д-р Рајкарт рече дека генетски модифицираните помали свињи од Нов Зеланд ќе се користат за трансплантација. Животните мора да тежат меѓу 70 и 90 килограми, бидејќи во спротивно нивните срца би биле преголеми за луѓето.

По процесот на модификација на срцето, прво ќе се тестира на павијаните, вели докторот кој со оваа работа се занимава веќе неколку децении.

Мајмуните со свинско срце треба да преживеат една година пред да се тестираат на луѓе.

Трансплантацијата на органи од еден вид на друг, процес наречен ксенотрансплантација, направи голем чекор напред минатата година кога хирурзите во Мериленд за прв пат трансплантираа свинско срце на човек.

Тоа што пациентот преживеа два месеци, земајќи ги предвид сите негови коморбидитети, е добар резултат, вели д-р Рајкарт.

Минатиот јануари, тим од Медицинскиот универзитет во Мериленд пресади свинско срце со десет модификации на смртно болен човек.

По десет години истражување за ксенотрансплантација, експертите се убедени дека свинските срца би можеле да бидат остварлива опција за пациентите на кои им треба ново срце.

Д-р Рајкарт, кардиохирурзите Кристијан Хагл и Паоло Бренер, како и ветеринарот Екарт Волф се меѓу водечките светски експерти за истражување на ксенотрансплантација.

Таа група експерти започнала успешни експерименти во Минхен пред седум години со павијани кои преживеале и до половина година по трансплантацијата на свинско срце.

Мојата намера е резултатот од операцијата да биде поуспешен од минатогодишниот од Мериленд, изјави 80-годишниот доктор Рајкарт.

Поради возраста тој повеќе не оперира, но изјави дека „би сакал да биде во собата кога операцијата ќе успее“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img